Drogy během války ve Vietnamu

 28. 03. 2017      Novinky

Podle historiků je válka ve Vietnamu označovaná několika různými tituly - od poslední moderní války, přes první postmoderní válku až po první farmakologickou válku. Co je však důležité, Vietnam byl válkou nepravidelnou.
Jak již bylo zmíněno, jednalo se o první farmakologickou válku, neboť úroveň konzumace různých psychoaktivních přípravků vojáky byla do té doby něco nevídaného.

01

Konzumace marihuany nebyla ničím neobvyklým

Od druhé světové války se řešilo, zda má amfetamin positivní účinek na výkonost vojáků, a ačkoliv se provedlo jen málo testů na potvrzení, nebo vyvrácení této domněnky, tak Američané zásobovali své vojáky ve velkém. Nazývaly se „Pep pipulky" a povětšinou byly dávány mužům, kteří se vydali na dlouhé průzkumné mise a přepady.

08

Doporučená dávka byla 20 miligramu dextroamfetaminu, aby byl voják v bojové pohotovosti na 48 hodin, avšak toto se vůbec nedodržovalo. Podle výpovědí veteránů se stimulanty jedly jako sladkosti. Z údajů studie z roku 71 vyplývá, že ozbrojené složky USA použily během let 1966-69 225 miliónů tabletek různých simulantů – především Dexdrin – derivát amfetaminu, který je 2x silnější než Benzedrin používaný během 2.světové války. Průměrná roční spotřeba Dexedrinu na osobu byla 21,1 pilulek u námořnictva, 17,5 u letectva a 13,8 u pozemních jednotek.

06

Balíček 6 tabletek dexedrinu

Dexedrin sloužil k nabuzení vojáků – zvyšoval jejich odvahu, držel je vzhůru v těžkých chvílích. Zbystřoval jejich zrak a sluch a způsoboval psychické stavy, kdy se cítili nezranitelní. Jen pro představu, lékárnička vojáků infiltrující Laos čítala 12 tabletek Darvonu (painkiller), 24 tabletek kodeinu(analgetikum) a 6 pilulek Dexedrinu.

03

Americký voják šnupe crack

Psychoaktivní přípravky měly vojáky, jak nabudit, tak redukovat dopady bojů na jejich psychiku. Aby se zabránilo mentálním kolapsům, látka s názvem Thorazin se stala rutinou. Fasoval to, kdo mohl. A výsledky se skutečně projevily, neboť během Vietnamu bylo v průměru 12 případů mentálních kolapsů na 1 000 vojáků, což dělalo méně než 1 %. V případě 2.světové války to bylo 10 % (101 případů na 1 000 vojáků).

04

Není nad potáhnutí marihuany z hlavně brokovnice

Důsledky tohoto neřízeného šíření podpůrných suplementů se dostavily po válce. Ony látky sice „léčily symptomy, ale nemoc tam stále byla". Odhaduje se, že počet veteránů, kteří trpěli po Vietnamu PTSD je mezi 400 tisíci až miliónem a půl.

09

Na závěr jedna krásná fotografie