Eurodron - Bojový dron i v Evropě

 07. 05. 2018      Military Články

Na berlínské letecké výstavě Berlin Air Show byl představen třemi evropskými společnostmi Airbus, Dassault a Leonardo představen model vyvíjeného eurodronu. Dron by měl poprvé vzlétnout v roce 2023 a je zařazen do kategorie MALE (Medium-Altitude Long-Endurance), je tedy určen k létání ve středních výškách s dlouhým doletem.

eurodron


Ačkoliv na dronu vývojáři začali pracovat již v roce 2009 díky tomu, že se jim podařilo pod společností EADS (nyní Airbus) získat finanční prostředky na vývoj dronu Talarion, je současný eurodron považován za výsledek projektu MALE RPAS (Medium Altitude Long Endurance Remotely Piloted Aircraft System), na kterém pracují od roku 2016 tři výše zmíněné společnosti. Eurodron je tedy takový mezinárodní projekt, ke kterému se původně měla připojit i Velká Británie. Nicméně se rozhodla spolupracovat s americkou společností General Atomics Aeronautical Systems Inc. Od společnosti si Británie slibuje bezpilotní letouny Protector, které by byly označeny jako MQ-9 Reaper.


V současné době je prioritou programu MALE RPAS zhodnocení systémových požadavků SRR a předběžná revize návrhu PDR. Díky výsledkům bude poté víceméně jasné, zda je vývoj evropského dronu technicky a finančně realizovatelný a předvídatelný. Při pozitivních výsledcích a následné spolupráce všech již zúčastněných společností by mohl eurodron vzlétnout v roce 2023 a v roce 2025 by mohl být uveden do služby.

eurodron2

A jaké výhody sebou nový eurodron přináší? Velkou výhodou by rozhodně měla být schopnost autonomně létat v civilním leteckém provozu ať nad Evropou či jinde ve světě. Jednalo by se tedy o vůbec první bezpilotní letoun na světě, který by mohl létat i mimo vyhrazený vojenský vzdušný prostor.

Bezpečnost provozu nad hustě obydlenými oblastmi by měly zajistit dva turbovrtulové motory, díky kterým by při výpadku motoru nemělo dojít ke zřícení. Dále by měly poskytnout dostatečný výkon pro výrobu elektrické energie pro palubní přístroje a senzory. Samozřejmě je možná instalace zbraní vzduch – země a vzduch – vzduch. Eurodron bude pravděpodobně sloužit ke zpravodajským účelům, sledování, akvizici cílů a k průzkumu. A v době míru bude mít na starost sledování lodního provozu a monitorování hranic Evropské unie.

eurodron - Piaggio P.1HH HammerHead

Piaggio P.1HH HammerHead -zkušenosti italských vývojářů získaných při práci na tomto dronu budou rozhodně využity i při vývoji eurodronu


Taktické ani technické údaje o vyvíjeném bezpilotním stroji zatím nejsou známy. Podle informací mohou vývojáři vycházet z projektu evropského bezpilotního letounu Talarion, ačkoliv je nyní jasné, že vývojáři současného projektu postupují trochu jinak. Rozhodně se však při vývoji eurodronu uplatní zkušenosti italské firmy Leonardo s vývojem italského bezpilotního letadla Piaggio P.1HH HammerHead.

 

 autor: Tereza