Fidel Castro – diktátor, komunista, hrdina, vrah, osvoboditel?

 27. 11. 2016      Military Články

Fidel Castro se narodil do rodiny bohatého obchodníka s cukrovou třtinou dne 13. srpna 1926. Vystudoval práva na Havanské univerzitě.

02

Castro v roce 1959

Byl členem komunistické strany Strana kubánského lidu – ortodoxní.  V roce 1953 zaútočil se skupinou Hnutí na kasárna Moncada, aby zažehl plamen revoluce proti generálovi Batistovi. To skončilo neúspěchem.

01

Castro při neúspěšném pokusu o převrat

6 let na to se mu však podařilo svrhnout Batistův režim a stal se tak premiérem Kuby (do roku 1976). Ačkoliv byl pouze premiérem, jeho moc byla daleko větší než prezidentova.

Pod jeho vládou započala téměř padesátiletá éra, kde se z Kuby stala země s vládou jedné strany (komunistické), průmyslové podniky (vlastněné povětšinou Američany) byly znárodněny a státem byly aplikovány sociální reformy.

03

Se svým věrným parťákem Che Guevarou

Důsledkem toho vyhlásily USA v roce 1960 embargo na vývoz amerických výrobků na Kubu a dva roky na to embargo na celkový obchod.

V roce 1961 proběhla invaze v Zátoce Sviní, kde se CIA pokusila svrhnout Castrův režim. Ta však skončila fiaskem a Castro díky tomu prohloubil vztahy se Sovětským svazem, který skoupil od Kuby zásoby cukrové třtiny a dodával jí zbraně. V rámci Kubánské krize Sověti umístili na kubu jaderné střely, směřující na USA.

06

Havana 1978

Prvně měl Castro velkou oblibu u Kubánců. Zaváděl reformy školství, tím zvýšil gramotnost lidí, lékařská péče byla zdarma. Avšak začal zaváděl autoritářský režim, silně pronásledoval své odpůrce, omezoval lidská práva, zavedl totální cenzuru tisku a zákaz emigrace. Neexistují přesná čísla, kolik lidí přišlo o život, nebo emigrovalo z Kuby důsledkem Castrova působení. Mluví se o desetitisících až statisících.

07

Propaganistický plakát hlásající „Bojovat proti nemožnému a zvítězit"

Na Castra bylo připravováno či plánováno 638 atentátů. CIA chtěla použít například otrávené pilule, vybuchující doutníky, otrávený neoprén nebo měkkýše, do jehož škeble by se schovala nálož, protože se vědělo, že Castro je vášnivý potápěč.

Fidel Castro byl při návštěvě ČSSR vyznamenán Řádem Bílého lva a také obdržel čestný doktorát Univerzity Karlovy.

05

Zemřel 25. listopadu 2016 v hlavním městě Kuby, Havaně.

 autor: Redakce