Filipínská učitelka předvádí, jak zabíjela Japonce

 05. 06. 2016      Military Články

Její skupina 110 bojovníků zabila za dobu okupace na dvě stovky Japonců. Na její hlavu byla vypsána odměna 10 000 filipínských pesos. Její muži i ona sama k zabíjení používali dlouhé nože a brokovnice vyrobené z trubek. Právě nůž byl neocenitelnou zbraní, protože s ním dokázali usmrcovat Japonce takřka neslyšně. Na snímku pořízeném v listopadu 1944 americkým vojenským fotografem Stanelym Troutmanem předvádí Fernandezová na jednom mariňákovi, jak se s nožem zvaným bolo zachází.

q
(Ani Japonská armáda za války nebyla svatá, spíše naopak)

  • Leyte je jeden z ostrovů Filipín. Nachází se uprostřed souostroví. Omývá ho z východu Filipínské moře, ze západu Suluské moře, ze severu Visayanské moře a z jihu odděluje od ostrova Mindanao tzv. Surigaoský průliv. V roce 1944 proběhla u ostrova jedna z největších námořních bitev 2. světové války - Bitva u Leyte.

Bolo se používalo hlavně k prosekávání vegetace. Japonci domorodcům žijícím v pralese tyto nože ponechali, a oni toho pak obratně využili. Přepadávali s nimi osamělé japonské hlídky na pralesních stezkách. V boji zblízka pak neměli Japonci šanci. Jejich useknuté hlavy Filipínci nosili do vesnice a vystavovali je jako trofeje nebo s nimi prováděli černou magii.

dwdwdwwdwd
(Filipínští vojáci s ukořistěnou katanou)

Guerillová válka na Filipínách byla krvavá z obou stran. Japonci se mstili Filipíncům vypalováním celých jejich vesnic. Přesto byly na ostrovech oblasti, kam se raději nevypravovali, protože se odtud málokdo vrátil živý.

 autor: Redakce