Francouzské cizinecké legie - sestřih toho nejlepšího

 22. 03. 2016      Military Články

Francouzská cizinecká legie (Légion étrangère) je elitní jednotka francouzské armády založená v roce 1831. Byla založena jako jednotka zahraničních dobrovolníků, protože cizincům byla po červencové revoluci v roce 1830 zakázána účast v regulérních jednotkách francouzské armády.

cizinecká
(při pochodu)

Jedním z účelů legie bylo odstranit rušivé prvky ze společnosti a využít je v boji proti nepřátelům Francie. V jejích řadách byli vrazi, uprchlí vězni, žebráci, obyčejní zločinci, ale také nežádoucí přistěhovalci a odpůrci režimu (sporné tvrzení). Legionářem se mohl stát kdokoli ve věku 17-40 let.

V minulosti útvary Legie nebyly přítomny v kontinentální Francii s jedinou výjimkou válečných časů. Do roku 1962 sídlilo velitelství Cizinecké legie v Sidi-Bel-Abbès v Alžírsku. V současnosti jsou některé jednotky na Korsice a v zámořských územích Francie, další jednotky se nachází na jihu Francie. Velitelství legie se nachází v jihofrancouzském Aubagne, nedaleko Marseille.

Cizinecká legie se dělí na 9 pluků a jednu nezávislou jednotku. V Legii slouží v současnosti mezi 7 až 8 tisíci profesionálních vojáků. Z toho je okolo 400 důstojníků, 1 700 poddůstojníků a přes 5500 řadových vojáků – mužstva.

Francouzská cizinecká legie (francouzsky: Légion étrangère) je elitní jednotka francouzské armády založená v roce 1831. Byla založena jako jednotka zahraničních dobrovolníků, protože cizincům byla po červencové revoluci v roce 1830 zakázána účast v regulérních jednotkách francouzské armády.

 autor: Redakce