generál George S. Patton - bojovat za něco je lepší, než žít pro nic

 05. 08. 2016      Military Články

George Smith Patton ml., byl vojevůdce a čtyřhvězdičkový generál armády Spojených států amerických. Jeho 3. americká armáda, které za druhé světové války velel, osvobodila mj. západ a jihozápad Čech, včetně města Plzně, Rokycan a Chebu.

Vyrostl v rodině s bohatou vojenskou historií. Jeho dědeček a prastrýc bojovali v Americké občanské válce na straně Konfederace. Dědeček, generál George Smith Patton, se stal generálem v pouhých jedenadvaceti letech a padl v čele 22. virginského pluku. Prastrýc, plukovník Waller Patton, padl v bitvě u Gettysburgu.

V dětství trpěl dyslexií, ale vyrovnával se s ní tvrdou disciplínou a na prestižní americké vojenské akademii ve West Pointu tak urputnou snahou dosáhl brilantních úspěchů. V předposledním ročníku byl jmenován velitelem kadetů, přitom na konci prvního ročníku mu hrozilo vyloučení. V roce 1912 se dokonce zúčastnil olympijských her ve Stockholmu a v moderním pětiboji skončil pátý.

01
Patton (napravo) při moderním pětiboji

Byl jedním z prvních zastánců tankové války. Jako účastník první světové války na evropském kontinentu, působil pod generálem Pershingem, záhy pochopil důležitost tanků a v meziválečném období pracoval na jejich prosazení a zapracování do americké armádní výzbroje. Ve druhé světové válce zastával významné funkce během amerických kampaní v Severní Africe, invaze na Sicílii a samozřejmě na západní frontě, kde i díky němu, nebyl klid…

02
Jeho začátky za První světové války

Byl považován za jednoho z nejlepších polních velitelů západních spojenců a brilantního taktika mobilní války. Měl pověst ryzího a urputného válečníka a bylo mu přezdíváno „Stará krev a odvaha“, „Krev a bláto“ nebo též „Tankový rozrážeč“. Jeho velkou nevýhodou však byla prudká, cholerická povaha. Měl několik incidentů při návštěvě polních nemocnic, kdy napadal „simulanty“, což byl pro něj každý, kdo nevykazoval jasné zranění. Několikráte nafackoval či vynadal vojákům, kteří se psychicky zhroutili nebo trpěli například úplavicí. Pod ním sloužit asi nebyl zrovna med. Dalším negativem byla jeho přehnaná soutěživost.

05
Při rozmluvě s vojákem na Sicílii, 1943

Během bojů na Sicílii své důstojníky výslovně instruoval, že mají dobýt Messinu dříve než Monty, což nebyl nikdo jiný než britský polní maršál Bernard L. Montgomery, ať to stojí, co to stojí. Pro své výbuchy vzteku měl několikrát vážné potíže s nadřízenými. To mělo za následek, že v Africe a při invazi na Sicílii jemu podřízený, generál Omar Bradley, byl v roce 1944 jmenován vrchním velitelem amerických vojsk v Evropě a stal se tak pro zbytek války jeho velitelem.

K jeho image nerozlučně patřily 2 revolvery: Colt .45 a Smith & Wesson .357 Magnum, oba s rukojeťmi ze slonoviny, které nosil téměř neustále za pasem. Pattonova neúčast na vylodění v Normandii byla na německé straně prezentována jako jeden z důkazů pro vůdcovo přesvědčení, že se jedná jen o krycí manévr a hlavní vylodění ještě neproběhlo.

Zemřel na následky automobilové nehody – jeho štábní cadilac se 9. prosince 1945 na křižovatce na předměstí Mannheimu v Německu srazil s nákladním autem. Nehoda nevypadala nijak dramaticky a ostatní vyvázli nezraněni. On sám však měl obrovskou smůlu, náraz jej vymrštil vzhůru a on narazil hlavou do střechy vozu tak nešťastně, že si zlomil dva krční obratle a vážně poranil míchu. Zcela ochrnul od krku dolů a časem začal mít potíže s dýcháním. Zemřel krátce poté v nemocnici na plicní embolii. Pohřben byl dle vlastního přání na jednom americkém vojenském hřbitově v Lucembursku vedle dalších příslušníků 3. armády, kterým velel. Stalo se tak 23. prosince 1945.

02

Generálovy citáty, jistě krásně doplní představu o jeho charakteru...

  • Moji vojáci mohou jíst své opasky, ale moje tanky potřebují benzín.
  • Veďte mě, následujte mě, nebo mi jděte z cesty.
  • Nechť má Bůh slitování s mými nepřáteli, neboť já je mít nebudu.
  • Žádnej bastard ještě nevyhrál válku tím, že by zemřel pro svoji zemi. Vyhrál ji tak, že donutil jinýho pitomce, aby on zemřel pro tu svou.
  • Pochodujte proti zvuku palby, to je zvuk, který obvykle najdete před nepřítelem.
  • Bojovat za něco je lepší, než žít pro nic.
  • Je lepší mít německou divizi před sebou, než francouzskou divizi za sebou.
  • Dobrý plán provedený dnes je lepší než dokonalý plán provedený zítra.
  • Porazili jsme špatného nepřítele. (1945 o Třetí říši)

Pattonův projev o tom jak si jeho 3. armáda vedla během Druhé světové války.

 autor: Redakce