Haunebu – nacistický létající talíř, fikce nebo tajemství

 22. 04. 2016      Military Články

Za Haunebu někteří konspirační teoretikové považují část UFO (neidentifikovaných létajících objektů), do které patří i takzvané foo fighters, neznámé vzdušné fenomény a objekty údajně pozorované v letech 1941 až 1945 nad Německem, zdokumentované jen údajnými svědectvími spojeneckých pilotů.

I konspirační teoretikové, kteří považují Haunebu za skutečné, se značně rozcházejí v názorech na to, na jakém principu fungovalo. Haunebu mělo být na svou dobu velmi revoluční letadlo, údajně mělo mít schopnost zastavení prakticky na místě, vznášení se, velmi krátké akcelerace a rychlosti přes 5000 km/h.

ufo 2
(Na internetu jistě najdete mnoho zajímavých teorií)

Podle některých teoretiků byl použit dodnes veřejně neznámý princip antigravitace, podle jiných byla využita takzvaná síla „Vril“. Objevují se i názory, že Haunebu fungovalo na stejném principu jako dnešní VTOL letadla Harrier, tedy technologie natáčení trysek. V tom případě by ovšem nemohlo dosahovat údajných vlastností.

Jako první se o nacistických létajících talířích zmiňuje roku 1950 ve svých článcích italský inženýr Giuseppe Belluzzo. V reakci na tyto články začal německý vědec Rudolf Schriever tvrdit, že se na vývoji těchto letadel podílel.

Anglický inženýr Roy Fedden po válce prohlásil, že jediná letadla, která by mohla mít schopnosti údajných létajících talířů, byla ta vyvíjená Němci ke konci války. Fedden také řekl, že Němci pracovali na mnoha neobvyklých leteckých prototypech.

O nacistických létajících talířích vyšlo v druhé polovině 20. století i v 21. století mnoho knih jak beletristického, tak historického žánru. V části těchto knih se objevuje názor, že němečtí vědci spolu se svými plány létajících talířů byli transportováni do Spojených států (operace Paperclip), Velké Británie nebo do Sovětského svazu (po obsazení východu Německa), kde dále pokračovali ve vývoji.

ufo1
(ilustrace toho jak mohl stroj vypadat)

Do roku 1961 skutečně probíhal v kanadské firmě Avro s finanční podporou americké armády a technickou podporou bývalých nacistů vývoj veřejně známého experimentálního vznášedla VZ-9-AV Avrocar, vypadajícího jako létající talíř. Ten ovšem skončil neúspěchem, jelikož vznášedlo nebylo schopno letět výše než metr nad zemí. Je možné, že se jednalo pouze o zástěrku skutečné technologie a snahu vytvořit veřejný názor, že létající talíře vytvořit lze, ale nejsou funkční.

Možná vysvětlení fenoménu Haunebu:

 • Vývoj létajících disků skutečně probíhal:
  • Zůstal však pouze u nefunkčních prototypů.
  • Byl dotažen do funkční fáze a létající talíře se tajně používaly a používají i po válce.
  • Haunebu je fiktivní a vzniklo jako propaganda vytvořená německou vládou pro povzbuzení armády
  • Letadla Haunebu mají mimozemský původ.
  • Mylná identifikace jiných letadel a vzdušných zbraní.
  • Mylná identifikace atmosférických jevů (např. mraky Altocumulus lenticularis)

 autor: Redakce