Holt traktor - sloužil jako tahač v 1. světové válce a inspiroval výrobce tanků

 11. 01. 2018      Military Články

Pro výrobu opravdových bojových tanků působily jako zdroj inspirace a technologie pásové traktory. Pásové traktory nebyly již ve 20. století žádnou výjimkou. První takový stroj byl sestaven právě na počátku 20. století v USA, na jejich výrobu se v této době soustředila i Velká Británie. Původně se pásové traktory používaly předně při zemědělských pracích. Jejich rozvoj však byl ovlivněn  1. světovou válkou, kdy se pásové traktory využívaly v dělostřeleckých silách, největší využití však měly jako tahače, které odtahovaly těžký dělostřelecký a vlakový náklad.

Holtův traktor převážející 9,2 palcovou houfnici, Červenec-listopad 1916

Nejpřednější firmou, jejíž téměř veškerá výrobní kapacita byla za 1, světové války soustředěna na vojenské potřeby, je Holt Manufacturing Company z Kalifornie. Firma byla takto pojmenována na počet Benjamina Holta, který získal patent na první pásový traktor a začlenil Manufacturing Company do spolupráce již v roce 1892. Holt traktory poté hrály velkou roli ve vývoji tanků ve Velké Brtánii, Francii a Německu.

Traktor Holt 120

 

Traktor Holt 75

Takovým prvním předchůdcem tanku byl traktor Holt 120, výroba jeho prototypu se datuje na rok 1914 a později Holt 75 , který táhl většinou 8 palcovou houfnici, jehož výroba byla zahájena již v roce 1913. Výjimkou v první světové válce nebylo ani využití 9,2 palcové houfnice. Nejméně využívaným strojem byl model Holt 60. Model Holt 75 byl poháněn benzínovým motorem a měl maximální rychlost 24 kilometrů v hodině. Je zajímavé, že výroba tohoto modelu měla pokračovat i po válce, a to do roku 1924. Novější model Holt 120 měl výkon 120 koní (89 kW) a vážil 8 200 kilogramů. Byl vyroben na speciální žádost o těžký dělostřelecký pásový traktor. Do konce války bylo v spojeneckém válečném úsilí použito 10 000 strojů Holt. 

 autor: Tereza