Hradba 2018 – Cvičení aktivních záloh

 15. 04. 2018      Military Články

Cvičení odstartovalo před dvěma týdny. Cílem cvičení je příprava nasazených 1400 vojáků Aktivní Zálohy k plnění úkolů při operačním nasazení a k vyčlenění sil a prostředků pro plnění úkolů Policie České republiky. Při cvičení má být prověřena schopnost vojáků střežit objekty, které jsou důležité pro obranu státu. Dále vojáci chrání úseky tzv. „zelených" hranic.

Náplní letošního cvičení je i spolupráce s Policií České republiky, při které vojáci spolu s policisty mají za úkol společné hlídkování ve městech, patrolování v příhraničních oblastech a také střežení objektů důležitých pro obranu státu v celkem osmi krajích. Součástí aktivní zálohy jsou muže ale i ženy různorodých profesí.

hradba-2018-ostrava-vojaci


Hradba 2018 tedy obnáší spoustu simulovaných situací, které nastávají po teroristických útocích v některých členských státech Evropské unie. Vojáci během cvičení procvičují zaujetí, vybudování, střežení a opuštění ODOS, ale i plní úkoly v rámci posílení Policie České republiky. Námět celého cvičení vychází ze scénáře tzv. impéria Skolkan. SKolkan je fiktivní svět, který je propracovaný do těch nejmenších detailů a který před lety vytvořili experti z aliančního Joint Warfare Centre v norském Stavangeru. Skolkan představuje smyšlené impérium na severu Evropy a slouží jako cvičiště pro armády NATO. Situace ve scénáři plně odpovídají realitě současné Evropě, nicméně všechny údaje jsou samozřejmě smyšlené.

hradba - skolkanscenario


Tento týden začalo i cvičení na území Letiště Leoše Janáčka v Ostravě-Mošnově. Přímo u vzletové a přistávací dráhy byla postavena stanová základna. Úkolem vojáků je střežit celý areál a zároveň čelit všem útokům na základnu ale i všem pokusům „nepřátel" dostat se do nejpřísněji střežené zóny u dráhy.

Hradba - Karla Šlechtová

Ministryně Karla Šlechtová dorazila na letiště Letiště Leoše Janáčka

Mošnovské cvičení v pátek osobně sledovala i ministryně obrany Karla Šlechtová, která ocenila nasazení aktivních záloh při cvičení. Aktivní zálohy ministryně maximálně podporuje a věří, že současný počet „záložníků", který činní 2 444 osob, bude do roku 2025 dvojnásobný. „Je třeba si uvědomit, v jaké situaci se nachází Evropa i celý svět a já bych ráda motivovala občany České republiky, aby do zálohy vstoupili," sdělila Šlechtová. V Mošnově se cvičení účastní 79 členů aktivní zálohy.

hradba2018-armada-zaloha-acr-pcr-policie-cviceni-strelnice140418-hk_denik-630

Cvičení na malšovické střelnici v Hradci Králové

V pátek 13. dubna se v poledních hodinách na malšovické střelnici v Hradci Králové účastnili cvičení i krajští policisté ve spolupráci se zástupci armádních záloh, kde nacvičovali společný postup při výjimečných situacích.

 autor: Tereza