Hrdina ze základny Wardak

 09. 12. 2016      Military Články

Dne 11. března 2013 zaútočili povstalci na vojenskou základnu v provincii Wardak v Afganistánu. Delorean Sheridan zde působil jako člen týmu složený ze Zelených baretů a afgánských sil.  Obě skupiny zrovna probíraly, co je na programu dne, když v tu najednou vypukla střelba.

01

Celkově odsloužil 177 dní v Afganistánu

Střelcem, jak se po chvíli zjistilo, byl člen afgánské národní policie (nebo někdo kdo se za něj vydával). Útočil z vozidla, na němž byl připevněn kulomet. V tu chvíli zaútočilo na základnu dalších 15–20 povstalců, kteří byli vyzbrojení zbraněmi AK-47 a kulomety PKM. Bylo jasné, že se jedná o koordinovaný útok.

Sheridan po útoku popsal, že se mu v hlavě blýskla myšlenka, jak z takové situace vyváznout. „Jediná odpověď na přepad, je opětovat palbu“, a tak se rozběhl naproti střelci. Ukryl se za obrněné vozidlo a vyzbrojen pouze pistolí Glock začal střílet po útočníkovi.  Po chvíli si všiml ležící M4 ve vozidle. Tou se mi nakonec povedlo střelce zneškodnit.

02

Sympaťák každým coulem

Následně si všiml třech ležících těl na zemi v místech, kde před chvíli byl jeho tým. Sheridan neváhal a ačkoliv byl pod těžkou palbou, jednoho po druhém odtáhl do bezpečí.  Stál před ním však další úkol. Přivolat pomoc.

„Vlezl jsem do vozu a přes vysílačku jsem zavolal: „Hey, jsme v průseru, potřebujem pomoc!“, popisoval situaci Sheridan. Ten pak následně pomáhal s organizací evakuace a zároveň odnášel zraněné na sběrné místo.

03

Celkově přiletělo 5 Blackhawků, které odnesly 23 zraněných amerických a afgánských vojáků. Sheridan poté co byla evakuace hotová, naváděl letadlo na pozice útočníků. Tímto zásahem zabili většinu z nich. Zbytek utekl.

04

Na ceremonii, kde mu byla předáno ocenění Stříbrná hvězda

 autor: Redakce