Humvee - zkomolené vozidlo

 18. 08. 2016      Military Články

HMMWV neboli v plném znění High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle, tedy abychom to uvedli na pravou míru je v češtině Vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo. Jde o americké vojenské terénní vozidlo, které snad všichni známe pod Humvee, který vznikl zkomolením oficiální zkratky americkými vojáky. Humvee je široce používáno všemi pěti složkami amerických ozbrojených sil. Pro zopakování pět složek US ozbrojených sil: Armáda, Námořnictvo, Letectvo, Mariňáci a Pobřežní stráž, Humvee užívá také americká Národní garda a samo sebou také armády dalších zemí.

01
Dnešní podoba vozidla HMMWV

Projekt tohoto vozidla začal vznikal v roce 1979, kdy americká armáda vydala oficiální požadavky na nový terénní automobil, který měl nahradit již nepostačující a slavný Jeepy Willys a různá konverze civilních vozidel. Zakázku nakonec získala firma AM General a Humvee začala sloužit v americké armádě od roku ´85. Jeho vývoj se ale nezastavil a stále pokračuje.

02
Úplně první smontovaný Humvee, 2. leden 1985

Díky operaci Pouštní bouře v Perském zálivu vešel do povědomí amerického obyvatelstva. O toto vozidlo projevil zájem i Arnold Schwarzenegger, který se hrdým a patriotickým vlastník 5 aut Hummer, protože přemluvil firmu AM General k výrobě civilní verze Humvee, která je známa pod názvem Hummer H1.

03
Arnold a jeho Hummer

Ze začátku vozy HMMWV používaly motor o objemu 6,2 l a třístupňovou převodovku, od roku 1995 používají 6,5 l motor a čtyřstupňovou převodovku. Nástupce vozidel HMMWV vzešel z programu Joint Light Tactical Vehicle (JLTV). HMMWV používá mnoho ozbrojených složek po celém světě, čísla v používaných kusech:

  • Afghánistán, Albánie (300), Argentina, Chile (200+), Irák, Izrael (1000+), Litva, Makedonie, Maroko, Mexiko (1000+), Polsko (217 + 233 v budoucnosti), Rumunsko, Saúdská Arábie, Slovinsko (30), Srbsko (50), Thajsko, Turecko, Ukrajina (12), Česká republika (5 a 16 půjčeno od Američanů)

03
HMMWV na misích chrání i naše vojáky

Přirozeně jsou největším uživatel USA, kde funguje více než 30 tisíc těchto vozidel. V následujícím videu se můžete kouknout na to jaké je to si vystřelit z M2, která je na HMMWV a jak to vlastně vypadá uvnitř vozidla při střelbě:

 autor: Redakce