IMI Galil - izraelské kladivo

 11. 08. 2017      Military Články

IMI Galil zbraň, kterou určitě mnoho z Vás zná, útočná puška vyráběná firmou Israel Weapon Industries. Původně měla sloužit jako protiváha pušek AK, které často používaly arabské státy (hlavní nepřátele Izraele). Galil byl vyvinut z finské RK 62, která je odvozena zase ze slavné ruské AK-47. První kusy byly nasazeny v roce 1972 a je dodnes Galil používán na Středním Východě, v Africe, v Latinské Americe nebo hráči Counter Strike jako B-4-1.


Zbraň je z principu zpracována na základě automatu Kalašnikov a má stejný systém mechanizmu, ale v mnoha detailech se liší. Napínací páka závěru je umístěná na pravé straně, má však takový tvar, že lze natáhnout pravou i levou rukou, což je příjemně praktické. Pojistka-přepínač způsobu palby se nachází na pravé straně zbraně, ale může být ovládána i z levé strany pomocí páčky uložené nad pažbičkou.


Ta podoba tam je, co?

Lehká kloubová dvojnožka, sklápěná do výřezu v předpažbí, může být dokonce použita k přestřihávání ostnatého drátu. Na ústí hlavně je jak jinak kompenzátor, který zároveň umožňuje střelbu puškových granátů. Ve středové části je pohyblivá rukojeť sloužící k přenášení zbraně, na delších trasách se to jistě hodí. Dioptrické překlápěcí hledí určené pro střelbu na vzdálenosti do 300 a 500 m je umístěno v zadní části krytu pouzdra závěru. Muška se nachází na konci trubice pro odběr plynů z hlavně. Mířidla jsou vybavena pro střelbu za snížené viditelnosti světélkujícími tečkami.

 autor: vojín Karel