Incident na Čičidžimě – jak George H.W. Bush uprchl kanibalům

 21. 03. 2017      Novinky

Psalo se září roku 1944 a japonské Boninské ostrovy bombardovali Američané. Na palubě jednoho z bombardérů seděl 20 letý mladík jménem George Herber Walker Bush,  který se 45 let poté stal 41. prezidentem Spojených států amerických.

01

Fotografie George Bushe na palubě Avengeru

Jednou se však Američanům nálet nepovedl celá letka byla sestřelna. Bush jako jediný se katapultoval dříve než ostatní. A tento čin mu zachránil život.

02

Oficiální prezidentský portrét Bushe z roku 1989

Zbylých 8 Američanů se rozhodlo katapultovat až když byli blíže k ostrovu, kterým byl ostrov Čičidžima. Z moře je vylovily a dovezly na pobřeží japonské jednotky, kde je čekal osud horší než smrt. Japonci je postupně mučili, mlátili a většinu nakonec popravili setnutím hlavy. Zbylí Američané vykrváceli v důsledku černých bodných ran způsobné bajonetem, nebo ostrými bambusovými tyčemi.

03

Námořníci vytahují Bushe ze záchraného člunu

Po válce se zjistilo, že Japonci na ostrově páchali kanibalismus. Alespoň čtyřem z Američanů byly vyňaty játra, které poté vojáci snědli s bambusovými lusky, sójovou omáčkou a zeleninou. V jednom případě dokonce odkrajovali maso z oběti za živa, aby bylo „pěkně čerstvé".

04

Generálporučík Tachibana podepisuje kapitulaci

Yoshio Tachibana, velitel japonských sil na ostrově, byl po válce popraven za válečné zločiny.