INKAS SENTRY APC - ochrana před útokem zbraní i počasí

 06. 02. 2018      Military Články

Firma Inkas se zabývá výrobou obrněných vozidel, jedním z nich je bezpečné a v terénu velice mrštné APC (Armored Personnel Carrier), k jehož produkci výrobci přistupovali opravdu inovativně. Jedná se tedy o unikátní APC z hlediska technických specifikací, návrhu a montáže. Vysokorychlostní podvozek dodává vozidlu spolehlivost i v nejnáročnějších podmínkách. Jeho jméno je Sentry, což znamená stráž či obrana.sentry

Sentry APC zaručuje ochranu i v extrémních klimatických podmínkách (od extrémně nízkých teplot až po tropické), a to díky izolační vrstvě v kabině a inteligentnímu ventilačnímu systému. Pokud se ovšem bavíme o ochraně proti vnějšímu napadení, Sentry APC nabízí pancéřování třídy BR7, které poskytuje ochranu proti střelám ráže 7.62×51 SC a 7.62×51 M80 NATO Ball. Pancéřování bylo testováno tak, aby splňovalo balistické normy NIJ-STD-0108.01 Level III a CEN Level BR7. Díky této ochraně se cestující nemusí být ani střel z pušky AK – 47 či ručních granátů. Zaručeno je i obvodové obložení motoru a klíčových mechanických součástí. Samozřejmostí je i vícevrstvé balistické sklo a systém překrytí, jenž zabraňuje prostřelení mezidveřních prostorů. Výrobci ovšem nemysleli pouze na ochranu, ale i na obranu. Ve standartní výbavě vozu jsou i střílny. Vůz může být ale vybaven i únikovým poklopem, sirénou / systémem PA, nouzovým osvětlením, elektronickým sledovacím systémem a externími kamerami poskytujícími 360 ° FOV.

sentry4

Konfigurační uspořádání sedadel vozidla umožňuje svým cestujícím efektivně ovládat vozidlo při zachování jejich polohy. Interiér vozidla jde tedy uzpůsobit až 8 pasažérům, kdy je počítáno i s tím, že zčásti bude pasažéry tvořit ochranka či těžkooděnci. Další verzí Sentry může být například i opancéřovaná sanitka. Vůz může být vybaven výkonným akustickým hlásičem a výstražným zařízením, odnímatelnou bariérou namontovanou na vozidle, která zajistí efektivní regulaci a rozptylování davu nebo přední rameno pro překážku.

sentry3


Výše bylo zmíněno, že vůz zvládá i těžké terénní podmínky. Sentry má samozřejmě náhon na všechna kola jež pohání 6,7l turbodiesel o 367 koních přes šestistupňový automat. Nádrž o 151 litrech ovšem naznačuje, že vůz bude mít opravdu spotřebu.

 

 

 autor: Tereza