Irácké speciální jednotky - ISOF

 17. 05. 2017      Military Články

Jednotky speciálních sil se v Iráku objeví v půlce 50. let, kdy plukovník Khaleel Jassim Al-Dabbagh vytvořil první jednotku (tehdy ještě královskou). Ta se skládala z místních Sunnitů, Šíitů a ostatních menších uskupení co se nachází v Irácké populaci. Byli převážně používáni v případech ohrožení – když bylo zapotřebí provést zvláštní misi, či když byl Irák ve válce.

 06

Členové při tréningu v roce 2011

Vše se však změnilo s americkou invazí do Iráku v roce 2003. 26. prosince 2003 byla zformovaná zcela nová jednotka speciálních sil, která se skládala především ze Šíítů, Kurdů a v menším podílu Sunnitů. Ta podnikla v roce 2005 v Jordánsku společně s jordánskými speciály a americkými Zelenými Barety cvičení, kde se vytrénovalo 1 440 Iráčanů.

 03

ISOF při operaci Lví skok v dubnu 2011

V roce 2008 již existovala jedna celá brigáda, která v sobě obsahovala protiteroristický prapor, tři úderné oddíly, jeden podpůrný oddíl, a nakonec i speciální průzkumnou jednotku. Nyní už jsou brigády tři, přičemž dohromady mají zhruba 18 tisíc členů.

04

Právem patří na světovou úroveň speciálních jednotek

Mezi významnější akce, kterých ISOF se za svou existenci účastnili, se řadí bitva o město Basra v roce 2008, a hlavně v kampani Anbar, která probíhala do roku 2016, vytlačili z několika měst bojovníky Islámského státu a v neposlední řadě se teď angažují v bitvě o město Mosul, které je do dneška z části pod kontrolou islámistů.

05

V rámci protiterostické jednotky se vyčleňuje část, která si říká Zlatá divize (Golden Division), jejíž členové nosí do boje s teroristy masku lebky.

Jejich moto se dá přeložit takto „Nechť dnes v míru spočineš, neboť mocný meč je připraven zasadit strach do srdcí těch, kteří by se pokoušeli nám ublížit".

01

Insignie iráckých speciálů

Vcelku pěkné video, tedy až na tu hudbu :-)