Irma Grese jako anděl smrti

 26. 11. 2017      Military Články

Irma Grese narozená 7. října 1923 pocházela z Wrechenu v německé spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko. Její otec Alfred Grese vstoupil roku 1937 do NSDAP, tedy nacistické strany, tudíž byla vychovávána v duchu nacistického socialismu. Když Irmě bylo dvanáct let přišli nacisté k moci. Nedokončila ani základní vzdělání a v patnácti letech zanechala studia. Krátce po sebevraždě matky vstoupila do Svazu německých dívek, jednalo se o obdobu chlapecké organizace Hitlerjungeng. Poté zkoušela mnohá povolání, jako prodavačka nebo jako pomocný personál v nemocnici. Příležitostně pracovala bez kvalifikace jako zdravotní sestra v sanatoriu SS Hohenlychen.

irma grese

Irma Grese

I přes otcův nesouhlas vstoupila v roce 1942 Irma do pomocné jednotky SS a stala se dozorkyní v koncentračním táboře Ravensbrück. Dále působila jako dozorkyně v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau. Koncem roku 1943 byla jmenována do funkce hlavní dozorkyně SS-Oberaufseherin. V této době Irmě bylo pouhých dvacet let, již měla pod sebou 30 000 vězňů z ženských řad.

Irma-Grese-in-gevangenschap-e1469805001579


Svá povýšení si Irma obstarávala skrze milostné vztahy. Jedním z jejích milenců byl například velitel tábora Bergen – Belsen Josef Kramer či lékař Josef Mengele, jemuž pomáhala i při pokusech na lidech. V roce 1945 byla převelena do tábora Ravensbrück a po několika měsících do Bergen – Belsenu. V tomto táboře byla Irma Grese zatknuta britskými vojáky. Při výslechu popírala smrt i násilí, které páchala a za vše obvinila Heinricha Himmlera. Následně byla 3. prosince obviněna a popravena, bylo jí pouhých 22 let. Když se ji kat Albert Pierrepoint chystal popravit, popoháněla ho: „rychleji".

bergen - belsen

Bergen - belsen


Během své působnosti coby dozorkyně v koncentračních táborech se dopouštěla nesmírného násilí na lidech ale například i na psech. Psy pod jejím „velením" nechala mučit hlady a poté je rozeštvala mezi vězně, kterým byly utrhávány kusy masa za živa. Irma Grese chodila navoněná a oděná v dokonale ušité, čisté a stále nažehlené uniformě. Čistá a voňavá poté psychicky týrala vězeňkyně, které na sobě měly pouze otrhané hadry a páchly. Při sobě vždy nosila pletený bič, potažený celofánem, kvůli jeho lehkosti údery extrémně bolely. Několik žen dokonce ubytovala k smrti.

 

K této tematice se váže i film Předčítač

Film režiséra Stephena Daldryho je mrazivým příběhem o pravdě, odpuštění i o tom, jak se jedna generace vypořádává se zločiny té předešlé.

 

 autor: Tereza