Jak 4chan pomohl najít teroristy v Sýrii

 23. 03. 2017      Novinky

Stránka 4chan je americký imageboard (místo, kde se koncentrují obrázky) a kde lidé diskutují na různorodé témata. Nachází se zde sekce anime a mangy, politická sekce, sekce zbraní, aut, ale i také sexuálního obsahu. Na 4chanu vznikla hackerská skupina Anonymous, která proslula svými DDoS útoky. A právě na této stránce se povedlo nalézt podle uveřejněného videa místo výcvikového kempu syrských teroristů.

30. května 2016 bylo uveřejněno na YouTube video, na kterém lze vidět výcvikový tábor rebelů. A tak se skupinka lidí z 4chanu rozhodla, že ho najde.
Prvně si ve videu všimli v pozadí několika trafostanic a jeden z uživatelů dokázal vypočítat přibližnou vzdálenost mezi trafostanicí a místem výcviku. Stejně tak šlo vidět, že kousek od sebe se nacházejí tři věže.

Pomocí snímků z Google Earth našli místo v severní Sýrii, poblíž městečka Al-Lataminah, kde přesně takhle byly ony sloupy seřazeny. A tak borci z 4chanu začali pátrat po dalších stopách, aby onu lokaci potvrdili. A tak si někdo povšiml, že na videu je budova, u které jsou vidět střešní nosné trámy. Na mapách našli budovu, která vypadala jako budova z videa (linie = podpůrné trámy, plocha vedle budovy).

Uživatelé 4chanu tak získali GPS souřadnice místa, kde natáčení videa proběhlo a byli si jisti, že mají pravdu. A tak souřadnice poslali uživateli jménem Ivan Sidorenko, pod kterým se údajně skrývá muž, který se momentálně nachází v Sýrii a který spolupracuje s ruským Ministerstvem obrany.
Ivan zprávu předal a Rusové na nic nečekali. Pouhý den na to provedli letecký útok podle daných souřadnic a místo lehlo se zemí.

Kvůli rozměrům obrázku ho zde vložíme jako odkaz, kde se po rozkliknutí můžete podívat, jak celá akce probíhala krůček po krůčku. http://i.imgur.com/5P1N1GI.jpg