Jak krokodýli pomohli Spojencům

 13. 03. 2017      Military Články

26. ledna 1945 se na ostrově Ramree, který se nachází kousek od pobřeží Barmy, vylodilo v rámci Operation Matador uskupení britské 3. útočné brigády a indické 26.pěší divize. Cílem bylo zajistit klíčový přístav Kyaukpyu a letiště poblíž. Proti nim stálo přes tisíc japonských vojáků druhého batalionu 121. pěšího regimentu Císařské armády.

01

Britové při vylodění na Ramree

Poté, co Britové obešli japonskou pevnost, rozhodli se Japonci ji opustit a vydali se na ústup napříč ostrovem, s cílem spojit se s větším uskupením na druhé straně. Zhruba 16 kilometrů dlouhá cesta je vedla skrz mangrovovou bažinu, plnou škorpionů, moskytů a hlavně krokodýlů mořských, což je největší známý druh krokodýla. Dosahuje délky přes 6 metrů a váhy kolem jedné tuny.

02

Další fotografie z vylodění, 21. leden 1945

Jak bylo řečeno na začátku, do bažin vstoupilo přes tisíc Japonců. Cestu z nich však našlo jen necelých 500. Umírali na noční útoky krokodýlů a tropické nemoci.

03

Krokodýl mořský

Někteří z britských vojáků popisovali sporadickou noční střelbu, ozývající se z bažin, křik Japonců a vzteklé mručení krokodýlů.

04
Dodnes je masakr na ostrově Ramree popisován jako největší útok zvířat na lidi.