Jak proběhl atentát na Heydricha?

 27. 05. 2017      Military Články

Ráno 27. května odjeli Josef Gabčík s Janem Kubišem tramvají na Žižkov, kde si vyzvedli jízdní kola, na kterých přijeli do Holešovic. V Holešovicích se setkali s Josefem Valčíkem, dalším z parašutisické skupiny. Gabčík obestoupen kolegy pod kabátem sestavil svůj samopal, načež Valčík šel zaujmout své místo na pravé straně komunikace a všichni vyčkávali Heydrichův příjezd. Heydrich po snídani strávil chvíli s rodinou a odjel autem z Panenských Břežan směrem na Pražský hrad, odkud se měl následně vydat do Ruzyně a letecky se přepravit do Berlína za Hitlerem. V rozporu s nařízením, nebyl jeho automobil ještě opancéřovaný a jel bez ochranného vojenského doprovodu.

07

Jan Kubiš

Jeho vůz řídil šéf ochranky Klein a Heydrich, který byl posazen na zadním sedadle kabrioletu, který mířil směrem k Pražskému hradu. Celková rekonstrukce události onoho dne je do dnes zkoumána a existují tak dvě hlavní teorie.

08

Josef Gabčík

Zhruba mezi 10:32 a 10:35 automobil zatáčel tehdejší Kirchmayerovou třídou do ulice V Holešovičkách. To byl moment, kdy Gabčík vytáhl svůj samopal Sten, ale ten selhal. Následně tedy Kubiš hodil speciálně upravený granát, který mířil do vnitra vozidla, ale netrefil se a ten vybouchl vně vozidla.
Druhá teorie je ta, že díky jejich speciálnímu výcviku měl prvně granát hodit Kubiš. Mělo se jednat o nejspolehlivější formu eliminace. Kdyby tento plán nevyšel, měl se dostat k slovu Gabčík a dokonat dílo samopalem. Tak se stalo a Gabčík údajně přišel k vozidlu a vystřelil, ale ten se zasekl.

01

Vozidlo R. Heydricha po útoku

Tak či tak ale situace dospěla do stádia, kdy měl Heydrich zlomené žebro, protrženou slezinu a spoustu dalších zranění. Gabčík s Kubišem se snažili Heydricha i Kleina dorazit střelbou z pistolí ale minuli.

02

Takto vypadal jejich Mercedes nepoškozený

Řidič Johannes Klein se vydal za Josefem Gabčíkem a začal po něm střílet, ale podle Pannwitze během pronásledování střílet nemohl, protože si omylem uvolnil zásobník. Gabčík utíkal do kopce Kirchmayerovou třídou a pak zatočil doleva do dnešní Gabčíkovy ulice a tou běžel dolů. Dole, na křižovatce s dnešní ulicí Valčíkovou, se chtěl schovat v řeznictví. Bohužel pro něj byl majitel řeznictví Brauner stoupencem nacistů a spolupracovník gestapa, a tak vyběhl ven a přivolal řidiče Kleina, jenž vběhl do obchodu. Gabčík, nemaje jiný únik, vyrazil proti Kleinovi, kterého postřelil do nohy. Klein pak přikázal Braunerovi, aby Gabčíka pronásledoval, ten se ale pro svůj úkol nijak nenadchl a učinil pouze několik váhavých kroků.

03

Samopal STEN

Gabčík mezitím zmizel v postranních uličkách, nicméně vběhl omylem zpátky do ulice V Holešovičkách a to jen pár desítek metrů pod zničeným automobilem R. Heydricha. Odtud pak seběhl dolů (de facto po hlavní třídě podél tramvaje) k Vltavě, kde se mu podařilo zmizet v postranních uličkách.

04

Říšský protektor Reinhard Heydrich

Heydrich byl převezen do nemocnice Na Bulovce, kde byl okamžitě operován německým lékařem a ačkoliv zranění nevypadala smrtelně, do ran se mu dostala infekce. Říšský protektor tak umírá 4. července.
Mezitím nacisté začali vraždit naše obyvatele jen proto, že například atentát schvalovali. Do konce května (4 dny) stihli povraždit přes tisícovku lidí. Následně pak kvůli mylné informaci vyvraždí obyvatele Lidic na Kladensku.

05

Pravoslavný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Praze, kde se posléze parašutisté schovávali