Japonec, který bojoval druhou světovou válku až do roku 1974

 19. 03. 2017      Novinky

Hiró Onoda se stal neznámějším vojákem, který bojoval ve druhové světové válce ještě 29 let po jejím skončení. O pár řádků dále si povíme, jak silná může být kombinace vlastenectví, věrnosti a nezdolnosti.

01

Fotografie mladého Hira Onody

Jako poručík byl vysazen se skupinkou speciálních sil na ostrově Lubang v roce 1945. Jeho rozkaz zněl jasně – pokud Američané obsadí ostrov, má vyhodit do povětří molo u přístaviště a letiště a čekat na císařkou armádu a mezitím podnikat útoky na Američany.

02

Během několika let se u něj projevila silná paranoia

Američané nakonec ostrov obsadili a Onoda s pár vojáky se skryl ve vnitrozemí. Že válka skončila se poprvé dozvěděli v roce 1945 z letáků, které byly shazované z letadel. Na Onodu to však působilo, jako léčka Američanů. Stejně tak vyhodnotil i leták, kde byl podpis generála Jamašity.
Po 4 letech se jeden ze skupinky vzdal. Ten následně prozradil jména Onody a zbylých vojáků. Na ostrov přijeli bratři Onody a z megafonu začali volat, že je opravdu po válce. Na Onodu to však působilo, že to je další z amerických triků. Podle něj sehnali imitátory jeho bratrů a snažili si ho vylákat a utvrdili ho v tom, že musí ostrov za každou cenu udržet.

03

Existují záznamy i o jiných dlouhobojujících Japoncích, ale ty nejsou potvrzené

V roce 1950 začal podnikat útoky na místní obyvatelstvo – začal jim pálit sklizenou rýži. Všechny totiž považoval za špehy, kteří byli na ně nasazeni. Začal mít silnou paranoiu z plynových útoků a tak vždy nosil u sebe utěrku, kterou by v případě útoku navlhčil a použil jako provizorní masku.
Filipínci na Japonce nedbali a tak zřídili poblíž leteckou střelnici. Takže na Onodovou pozicí začali létat letadla v dálce slyšel výbuchy. Podle Onody – válka pokračuje, všude se bojuje, musí zůstat na místě.

05

Onoda uvěřil, že válka skončila až v roce 1974

Jeho paranoia se stupňovala. Ačkoliv mu byly na ostrov zasílány japonské noviny, místním ukradl rádio a zjistil, že bude Olympiáda v Tokiu, viděl fotky své rodiny, tak vše považoval za ďábelský trik Američanů, jak ho přimět ke kapitulaci. Během bojů na ostrově on a jeho skupina zabili přes 30 Filipínců.

06

Fotografie Hira Onody z roku 2010, 4 roky před jeho smrtí

Nakonec na ostrov zavítal mladý Japonec Norio Suzuki. Ten chtěl vidět „posledního bojujícího Japonce" na vlastní oči. S Onodou strávil pár dní a bylo vidno, že ho nepřesvědčí, že je konec války. Tak se ho zeptal, co by Onodu přesvědčilo, že je doopravdy konec a ten mu odpověděl, že kdyby mu to potvrdil jeho tehdejší velitel Taniguči. A tak na ostrov přijel major Taniguči, který to Onodovi potvrdil, a tak byl nejdéle bojující voják druhé světové války vysvobozen.

Hiró Onoda zemřel v roce 2014.