Japonec mu usekl ruku, on tím samým mečem zabíjel nepřítele

 21. 04. 2016      Military Články

George Albert Cairns byl poručíkem u Somersetské lehké pěchoty, který sloužil v Barmě. Tu napadli Japonci a od té doby se vedly vleklé boje. V březnu 1944 se dostal do bojů o malou vesnici přezdívanou Bílé město. Nad městem totiž čněl kopec a na jehož vrcholu stála posvátná bílá pagoda. Britové kopec s pagodou nechali neobsazený a předpokládali, že ani Japonci ho nevyužijí k bojovým operacím. Jenže druhý den ráno byla v oblasti objevena skupina Japonců. Cairnsův prapor se zakopal, ale z kopce na ně najednou začalo střílet mnoho děl a kulometů. Japonci zjevně nedbali posvátné pagody a opevnili se.

George
(George Albert Cairns)

Britové zaútočili na kopec, jehož vrchol nebyl rozlehlejší než dvě tenisová hřiště. Uprostřed stála malá bílá pagoda a kolem ní se rozhořel zuřivý boj muže proti muži. Muži se bodali bajonety a navzájem po sobě házeli granáty. Příšerná jatka. V průběhu boje byl Cairns napaden japonským důstojníkem, který máchal nad hlavou mečem. Než stačil Cairns zareagovat, přišel Cairns o levou paži. Druhou však vypálil z pistole a Japonce zastřelil. Místo aby padl a čekal na ošetření, sebral Japoncův meč a vrhl se do dalšího boje. Máchal mečem jako šílený, zuřivě bojoval a poslal k zemi mnoho nepřátel. Teprve poté, co boj skončil, se nechal odvézt do zázemí.

fight
(ilustrace neskutečného výkonu Britského vojáka)

Britové Japonce na hlavu porazili a ovládli posvátný kopec, ale ztráty na obou stranách byly velké. Cairns se o vítězství dozvěděl od poručíka Normana Duranta, který se sklonil nad jeho nosítky. „Vyhráli jsme, pane? Je všechno v pořádku? Udělali jsme naši práci?“  Ptal se Cairns svého velitele a krátce poté zemřel. Jak napsal ve svých pamětech vojín Norman Coales: „Cairns zemřel jako hrdina.“

pagoda
(ilustrace bitvy o pagoda)

Pohřbili ho na Taukyannském válečném hřbitově v Barmě. Byl navržen na Viktoriin kříž, nejvyšší britské vyznamenání. Jenže generál Wingate, který měl žádost u sebe, zemřel při havárii letadla, při níž shořely i všechny dokumenty. Cairns by možná vyznamenání nikdy nedostal, kdyby po válce o jeho posledním boji neinformovala BBC a nevyšel také člověk v časopise Time. Cairnsovi tak bylo vyznamenání uděleno až v roce 1948.

 autor: Redakce