Je libo snipera z plechu?

 23. 07. 2018      Military Články

V současné době se soustředí francouzská společnost SD4E na vývoj nového robota, který by v budoucnu mohl nahradit snipera, tak jak ho známe. Na bojišti by místo člověka mohl v budoucnu zaměřovat cíle robot.

Projekt, na kterém společnost SD4E pracuje se nazývá Snibot. Jedná se o bezpilotní pozemní odstřelovačský systém. Robot by měl být při svém zaměřování natolik přesný, že samotný cíl pouze znehybní, místo toho, aby jej usmrtil.

snibot1


,,Hyperpřesnost zaručuje jistotu střelby na 200 či 300 metrů se stupněm přesnosti, který odstřelovač nedosáhne, a také jistotu, že další projektil bude mířit do stejného místa," nechal se slyšet Michel Yakovleff, mluvčí francouzské společnosti SD4E, která na projektu pracuje.

Snibot by měl být vybaven speciálním softwarem a vybavením, díky kterému bude schopen odolávat vlivům počasí a další faktorům, které by mohly Snibotovu střelbu a obzvlášť její přesnost omezit. Díky systému by měl robot být schopen se stoprocentní úspěšností zasáhnout cíl, avšak jak již bylo výše zmíněno, cíl má být pouze znehybněn nikoliv usmrcen, což by mělo být Snibotovou největší výhodou.

Kromě boje by Snibot mohl být využíván i k záštitě důležitých administrativních budov či objektů a elektráren. Dále by robot mohl najít uplatnění při plnění důležitých misí či doprovodu ozbrojených složek.

 autor: Tereza