Je naše armáda bojeschopná?

 06. 11. 2017      Military Články

Bývalý velitel 1. a 16. tankové divize a vojenský specialista Ing. Zdeněk Zbytek se nechal v červenci tohoto roku na fóru politického hnutí BOS „JSI BEZPEČNÁ, ČESKÁ REPUBLIKO?" slyšet, že česká armáda je v současnosti naprosto nebojeschopná.         Měsíční služební tarif
V armádě je celkově nabízeno 32 tisíc míst, vojáky bylo zaplněno podle náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Josefa Bečvára 24 tisíc míst. „Za 20 tisíc korun Vám nikdo nepůjde nasazovat svůj život", zdůvodňuje Zbytek, proč se mladí lidé nehlásí do armády. „Současný základní nástupní plat řadového vojáka profesionála činí 21 tisíc možná 22 tisíc korun, dělník ve Škodovce v Mladé Boleslavi má zatím nástupní plat 38 tisíc korun." Zdůrazňuje Zbytek mzdový rozdíl. Dále poukazuje na to, jak se nedostatek zájemců odráží na počtu vojáků pozemních sil. „Armádu České republiky tvoří 7 praporů, to bývala základní taktická jednotka, nyní je to celá naše armáda." Ačkoliv je úředně 24 tisíc placených pracovníků armády, je podle Zbytka bojeschopných pouze 4 tisíce vojáků. Na jednoho „bojovníka" tedy spadá 5 úředníků.

T-72M4CZ_000

  Další jako neméně důležitý problém bojeschopnosti Armády České republiky označil Ing. Zdeněk Zbytek neschopnost unifikace, která poukazuje na nedostatek munice, obrněných transportérů, či tanků.Armáda ve svém přehledu techniky uvádí vlastnictví 120 tanků, bojeschopné jsou však v současnosti pouze tři. Na závěr Zbytek zmiňuje, že finančních prostředků na nákup potřebné techniky a vybavení, či zvýšení platů mužstva má Ministerstvo obrany dostatek. Tudíž je potřeba hledat problém v politicích, kteří nemají elementární znalosti, ačkoliv právě o těchto záležitostech rozhodují oni.

 

 

 

 

 

 

 autor: Tereza