Jeden z nejlepších klonů AK-47: polský Beryl

 04. 04. 2018      Military Články

Na světě je jistě mnoho různých verzí AK-47, lidově "Kalašnikova", tedy asi nejslavnější automatické pušky všech dob. Mnoho z nich je poměrně široce známých, avšak s řadou dalších se běžně nesetkáte; patří mezi ně i polský Beryl, který si v dnešním článku trochu přiblížíme. Ve zkratce je Beryl opravdu poměrně přesným klonem AK-47, avšak s jednou velice atypickou vlastností; je komorovaný na standardní NATO střelivo ráže 5.56x45mm, nikoli na původní 7.62x39mm ani jeho moderního nástupce 5.45x39mm, které byly běžné v zemích Varšavské Smlouvy.

 beryl

Polský tankista s puškou Beryl.

Je to dáno hlavně tím, že Beryl vychází ze svého předchůdce jménem Tantal, což byla polská kopie AKM, tedy mírně modernizovaného AK-47, vyvinutá a vyráběná v Polsku v osmdesátých letech. Oproti svému vzoru se Tantal lišil pouze kovovou sklopnou pažbou vlastní konstrukce a tudíž se už v době jeho zavedení do výzbroje, které nastalo těsně před pádem komunismu v roce 1989, jednalo o de facto zastaralou zbraň.

Polsko tak prakticky obratem potřebovalo novou služební pušku, přičemž tato potřeba byla umocněna změnou politické orientace směrem na západ a k NATO, což s sebou neslo nutnost přezbrojení na ráži 5.56x45mm. Zároveň však nechtělo zahodit prostředky investované do vývoje Tantalu, v důsledku čehož na jeho základě vznikl Beryl, tedy puška velmi podobné konstrukce, nicméně samozřejmě patřičně upravená na standardní NATO ráži. Nová zbraň, na kterou začala polská armáda přecházet už v roce 1997, si zachovala i typickou kovovou sklopku a schopnost odpalovat puškové granáty.

V následujících letech pak bylo vyvinuto několik dalších variant, například s pevnou pažbou nebo dodnes používaná modernizovaná verze vybavená plastovou sklopitelnou výsuvnou pažbou a RIS předpažbím. Všechny verze jsou každopádně považovány za špičkové zbraně, dosahující skvělé přesnosti při zachování robustnosti a spolehlivosti "Kalašnikovů".

beryl

Polsklý voják s modernizovanou variantou pušky Beryl, vybavenou kolimátorem EOTech.

Jako takové by jistě byly zajímavé i pro civilní střelce a nadšence, k jejich smůle však na civilním trhu prakticky nejsou k sehnání. Jistou naději však skýtá nedávno uzavřený kontrakt mezi polskou Fabrykou Broni, která Beryl vyvinula a vyrábí a nigerijské státní zbrojovky, která by jej měla začít licenčně vyrábět pro potřeby nigerijské armády. Vzhledem k finanční situaci Nigérie je zde totiž možnost, že by si zbrojovka mohla chtít finančně "přilepšit" uvedením svých licencovaných Berylů na civilní trh. Zajímavostí pak je, že Nigérie je jednou z pouhých čtyř zemí, která má tuto zbraň zavedenu do výzbroje; kromě Polska mezi ně patří už pouze Litva a v omezené míře Afghánistán.

 autor: Griffon