Jediná ruská letadlová loď - Admirál Kuzněcov

 09. 08. 2016      Military Články

Admiral Kuzněcov, plným názvem Těžký letadlový křižník „Admirál loďstva Sovětského svazu Kuzněcov“, je letadlová loď, i když podle ruské klasifikace těžký letadlový křižník, nikoho jiného než, ruských námořních sil.

01Admiral Kuzněcov, těžký letadlový křižník

Loď dostala jméno podle admirála Nikolaje G. Kuzněcova. Dnes je jedinou letadlovou lodí, kterou provozuje Ruské námořnictvo. Jedná se o jednu ze dvou lodí této třídy, totiž ta druhá, letadlová loď Varjag, byla v nedostaveném stavu odkoupena Čínou, kde byla dokončena a zařazena do čínského námořnictva pod jménem Liao-ning.

0
čínský letadlová loď Liao-ning

Už od počátku byla ruská letadlová loď opakovaně přejmenovávána. Její první jméno bylo Riga, v listopadu 1982 byla přejmenována na Leonid Brežněv, v srpnu 1987 na Tbilisi a 4. října 2000 na Admiral Kuzněcov.

03
odpočinek na palubě

Loď byla zkonstruována v loděnici na Ukrajině. Její kýl byl položen v únoru 1983, na vodu byla spuštěna na konci roku 1985 a do výzbroje Sovětského námořnictva byla zařazena až v lednu 1991, plně však byla dokončena až v roce 1995. Od začátku do konce tedy její stavba trvala 12 let.

05
hangár Admirála Kuzněcova plný Su-33

Loď v roce 2012 měla projít modernizací, při které by měla dostat nové stíhací letouny MiG-29K. Původně zamýšleno pro Ruské zájmy, nakonec ale pro Indii a její letadlovou loď Vikramaditya. MiG-29K měly nahradit stroje Suchoj Su-33, kterým v roce 2015 končila služba na lodi. Jelikož jsou letouny MiG-29K menší než Suchoje pojme jich loď dvojnásobek.

06
novější nástupce MiG-29K

Další částí modernizace má být rozšíření prostoru hangáru, výměna současné pohonné jednotky za parní turbínu nebo i nukleární reaktor. Dále má být posílena protiletadlová obrana a naopak demontována část protilodních střel P-700 Granit. V rámci modernizace je možná instalace katapultu na úhlovou palubu, podobně jako na amerických letadlových lodích.

Technické údaje o lodi:

  • Délka:                304,5 m
  • Šířka:                 71 m
  • Ponor:                11 m
  • Rychlost:             32 uzlů = 60km/h
  • Posádka:             1 200

 autor: Redakce