Josef Bryks - Zapomenutý český hrdina

 22. 04. 2017      Military Články

Narodil se v rolnické rodině, jako jeden z 8 dětí. Vystudoval obchodní akademii a nastoupil do armádní školy pro jezdecké důstojníky. Po jejím ukončení nastoupil na Vojenskou akademii, odkud odešel s hodností poručíka se specializací leteckého pozorovatele, avšak později se z něj stal stíhací pilot.

01

Fotografie detailu pamětní desky v obci Bělkovice-Lašťany


Během okupace organizoval útěky československých pilotů do Polska. Následně byl však zajat a odvezen do věznice na Slovensko. Z ní se mu však povedlo utéct do Francie. Vzal to však oklikou, neboť se do země galského kohouta dostal přes Řecko, Turecko a Sýrii (zde sloužil v cizinecké legii). Z Francie odplul do Velké Británie.

02
Bryks se svým letadlem - Hawker Hurricane


Nejprve sloužil v 310. československé stíhací peruti RAF, po pár dnech byl ale pro nadbytek pilotů přemístěn mezi některé civilní a logistické složky britského letectva. Důvodem byl patrně fakt, že ze střední školy uměl perfektně anglicky, takže mu spolupráce s britskými piloty nedělala potíže. V dubnu 1941 nastoupil k 242. stíhací peruti. Spolu s ní prodělal výcvik na noční stíhací akce, ale posléze se účastnil denních leteckých akcí nad územím nepřítele. 17. června 1941 byl poblíž Lille sestřelen a po krátkém ukrývání byl zajat Němci.

03

Bryks s britskými letci

V německém zajetí se neustále pokoušel najít cesty, jak utéct. Chtěl odletět v unesené stíhačce Messerschmitt, dvakrát unikal podzemním tunelem, jednou v bečce s močůvkou. Zase ho chytli, znovu však uprchl tunelem. Jeho příběh je fantastický a mohl dopadnout dobře. Přežil totiž válku, dostal Řád britského impéria, v Británii podstoupil několik operací a vrátil se domů.

04

Úmrtní dopis, který komunisté zaslali rodině

Když se vrátil domů, tak jej však nečekala věčná sláva a díky, ale to by zde nesměli být u moci komunisté. Zachovali se tak, jako se chovali ke všem západním pilotům. Byl odsouzen na 30 let a poslán do uranových lágrů – nejvíce času strávil v Jáchymově. 12 srpna 1957 umírá ve vězeňské nemocnici na infarkt.

05
Pamětní deska Josefa Brykse v obci Bělkovice-Lašťany

In memoriam byl povýšen Václavem Klausem na hodnost brigádního generála a dostal Řád bílého lva.

07
Britové natočil film Great Escape, který pojednává i o příbězích Josefa Brykse