Joshua Leakey – první živý britský držitel Viktoriina kříže

 26. 02. 2018      Military Články

Viktoriin kříž je nejvýznamnější vojenské vyznamenání Spojeného království (dříve Britského impéria). Kříž bývá udělen vojákům za mimořádnou chrabrost, a to bez ohledu na jejich hodnost. Parašutista Joshua Leakey svou chrabrost prokázal při britsko-americkém nájezdu v provincii Helmand v Afghánistánu dne 22. srpna 2013.

Joshua Leakey- victoriacross

Lakey vstoupil do britské armády v roce 2007 a následně byl přidělen k 1. praporu Výsadkového pluku. Během operace Herrick sloužil v Afghánistánu celkem třikrát, a to v roce 2009, 2011 a 2013. Za nejvýznamnější jistě pokládá akci v roce 2013, která mu přinesla Viktoriin kříž. Čtvrtek 22. srpna 2013 byl obyčejným pracovním dnem, kdy byla složena hlídka z paragánů, amerických mariňáků a vojáků pravidelné afghánské armády. Ti se chystali na rutinní prohlídku vesnic, kde bylo úkolem nalézt nelegální zbraně. Po cestě však hlídka byla napadena a dostala se pod palbu nepřátelských kulometů a reaktivních granátometů. Leakey a další tři výsadkáři měli poskytovat palebnou podporu hlavní části hlídky. Díky vysílačce se dozvěděl, že byl postřelen americký kapitán, který bez okamžité první pomoci nepřežil. Joshua coby dělostřelec nebyl v tu chvíli v žádném nebezpečí. Ovšem když zjistil, že v nebezpečí je americký kapitán, rozhodl se, že jeho místo je v boji. Překonal svah, který byl po celou dobu pod silnou palbou, doběhl ke zraněnému kapitánovi a poskytl mu první pomoc.

Joshua Leakey


V následujících minutách se opět vydal přes svah, kde se mu podařilo ukořistit kulomet, jímž opětoval palbu proti povstalcům, a to navzdory tomu, že se nepřátelské střely odrážely od jeho zbraně. Poté se i s kulometem navrátil na odstřelovaný vrch, odkud jeho palba nabyla vyšší účinnosti. Díky pomoci dalšího vojáka získal ještě jeden kulomet, čímž se opětovaná palba zdvojnásobila. Těmito činy se mu podařilo zvrátit situaci ve prospěch spojeneckých vojáků, ačkoliv se bitva zdála předem prohraná. Během 45minutové přestřelky bylo zabito 11 povstalců a 4 byli raněni. Po skončení akce se Joshua vrátil ke zraněnému důstojníkovi a dohlížel na jeho lékařské ošetření a následný přesun.

Podle ministerstva obrany Lakeyho činy inspirovaly i jeho spolubojovníky k novému odhodlání do dalšího boje a jeho styl vedení předčil veškerá očekávání spojovaná s jeho hodností. Joshua Lakey má pravděpodobně hrdinství v krvi, neboť Viktoriin kříž obdržel i jeho vzdálený příbuzný v roce 1941 za hrdinství v boji s italskou tankovou jednotkou v dnešní Etiopii. Další dva Joshuovi předchůdci, kteří obdrželi toto ocenění zemřeli v boji. Tudíž jim byl Viktoriin kříž udělen posmrtně.

 

 autor: Tereza