Kamov Ka-50 Černý žralok – nechcete, aby kousnul

 18. 08. 2016      Military Články

Báli jste se při sledování klasického film Čelisti? Tak tohle bude ještě lepší! Kamov Ka-50 Černý žralok, je sovětské resp. ruský bitevní vrtulník z počátku 80. let 20. století, který má širokou škálu účinné výzbroje a je schopen operovat ve dne i v noci. Vývoj projektu začal roku již roku 1978. Vrtulník měl mít schopnost vedení účinného boje proti nepřátelským tankům a to i při zachování obranyschopnosti proti vzdušným útokům.

01

Let prvního prototypu se uskutečnil v červenci 1982. Vrtulníku Kamov Ka-50 konkuroval typu Mil Mi-28. Testy proběhly a nakonec se ukázalo se, že Kamov je lepší, tak či onak, nakonec bylo rozhodnuto o výrobě obou typů. Informace o stroji Kamov Ka-50 byly za sovětské éry přirozeně tajné. Po pádu železné opony se s vrtulníkem mohli seznámit zápaďáci až na Pařížském aerosalonu roku ´92.

02
Dva rivalové, testy dopadly dobře pro oba a tak šli do výroby oba

Do výzbroje už ruské armády byl stroj zařazen roku 1995. Roku 1997 vznikl odvozený dvoumístný typ Kamov Ka-52 Alligator, na jehož výrobě se podílejí i západní firmy. Také vznikl další, tentokráte rusko–izraelský stroj Ka-50-2 Erdogan určený původně pro turecké ozbrojené síly a o jehož koupi projevilo zájem několik dalších zemí.

03
Pořádná výzbroj pro pořádný stroj

Kamov Ka-50 má pouze jediného pilota, vrtulník má skoro 5 metrů na výšku a délku 16 metrů. Černý žralok samotný váží přes sedm a půl tuny a maximálně s sebou dokáže vzít 1811 kilogramů výzbroje, to už se dá, ne? Ve vzduchu ho udržují dva motory s celkovou silou odpovídající 4 400 koní. Maximální rychlost jeho letu je 310 km/h a řízeně dokáže klesat až 390 km/h. Vrtulník je charakteristický svými dvěma koaxiálními vrtulemi, toto uspořádání poskytuje helikoptérám konstrukční výhodu, jelikož nepotřebují ocasní stabilizační rotor.

 autor: Redakce