Kanárkové holky - ženy, které z války zežloutly

 18. 06. 2016      Military Články

„Válečné děti se narodily žluté!“ křičí do světa britský bulvární titulek. U nás se o ženách se žlutou kůží moc neví. Jednak se jednalo o Angličanky, navíc jde o historii 1. světové války, kterou překryla ta druhá, mnohem krvavější a v neposlední řadě nemáme tak kvalitní bulvár.

plakát
Náborový plakát - mužů bylo nutno na frontě

Ale buďme fér a přiznejme, že o osudy žen se žlutou kůží se zajímala i slavná BBC. První světová válka sebou nese přízvisko zákopová. Porodila tanky, těžké dělostřelectvo a plynové útoky. Hodně se ví o průběhu bitev, strádání v bahně zákopů, potkanech roznášející tyfus, ale skoro vůbec se nemluví o ženách v továrnách. Někdo musel přece vyrábět střelivo, které zabíjelo na frontě, často i vlastní muže.

ženy u strojů
Ženy musely ke strojům

Novorozeňata se rodila se žlutou kůží, což je jasný důkaz zaměstnání jejich matek, které musely denně přicházet do styku s trinitrotoluenem, jednoduše TNT, který byl objeven roku 1863. Dost brzo na to, aby byla objevena jeho vysoká výbušnost, trvanlivost a stabilita. TNT byl velmi užitečný, neboť třaskavina měla výbornou brizanci (trhavost), ale zároveň snesla hrubé zacházení, což je ve válečných podmínkách vlastnost nadmíru důležitá. Ovšem mezi vedlejší účinky patří barvení kůže do žluta až žlutooranžova.

TNT
Takhle nevinně vypadá TNT

Podle barvy se snadno poznaly ženy, které ve válečných letech plnily TNT do granátů a leteckých pum. Lékařské záznamy varují, že lidé dlouhodobě vystavěni účinkům TNT mohou trpět anémií (chudokrevnost) a poruchami funkce jater. Účinky na krev a játra, zvětšování sleziny a další škodlivé účinky na imunitní systém se objevily také u zvířat, která požila nebo vdechovala TNT. Je prokázáno, že TNT nepříznivě ovlivňuje reprodukční schopnosti u mužů. TNT je také uveden na seznamu možných karcinogenů. Konzumace TNT vyvolává červené zbarvení moči. Nikoli ovšem kvůli přítomnosti krve, jak je občas chybně uváděno, ale kvůli rozkladu TNT.

zákopy
Britští vojáci při odpočinku v zákopech

28. července 1914 vypukla 1. světová válka. Velká Británie poměrně rychle zjistila, že spotřeba munice, která zabíjela na bojištích, je větší než jejich současná výroba. Hrozilo, že během války začnou docházet dělostřelecké granáty a vést válku s němými děly by mohlo znamenat jejich prohru. Proto bylo v roce 1915 urychleně vyhledáno místo, kde by mohla být v maximálním spěchu a zároveň utajení postavena továrna na výrobu střeliva. Jedna z podmínek byla i možnost železniční dopravy, protože bylo nutno smrtící výrobky rychle expedovat na kontinentální bojiště. Řešení se našlo nedaleko Gloucesteru (asi 160km na západ od Londýna), kde se 250 akrů kvalitních pastvin přeměnilo na továrnu.

war factory
Vyrábělo se v ohromném množství

Na počátku března 1916 se rozběhla práce 2113 žen a pouhých 307 mužů, z nichž všichni měli strach z otravy trinitrotoluenem. Aby ne, vždyť v plničky granátů se změnily služebné, krejčové, ženy do té doby pracující s dobytkem. Včerejší dojička byla ze dne na den přeškolena na zbrojní techničku. Aby se snadno dalo poznat, k jaké práci byla žena přidělena, byly vybaveny různobarevnými montérkami. Na černobílých historických fotografiích jsou „kanárkové holky“ snadno rozeznatelné podle bílých mundúrů. V místních novinách vycházely inzeráty volající po ženách, neboť válka nečeká.

pracovnice
Pracovnice naplňuje munici za pomoci trychtýře

Vrchol zdejší zaměstnanosti nastal v březnu 1917, kdy tovární záznamy mluví o více něž 6 tisících zaměstnancích. Možná, že právě vysoké procento žen, které jsou pečlivější a méně zbrklé, stálo za faktem, že v továrně nikdy nedošlo, krom několika drobných nehod, k žádnému fatálnímu neštěstí. Tedy pokud nebudeme počítat žlutě zbarvenou kůži dělnic a atypické zbarvení jejich novorozeňat. Zbarvení kůže čerstvě narozených muselo matku vždy vyděsit. Lékař většinou jen konstatoval, že nemůže nic udělat a nezbývá než čekat, než atypické zbarvení samo vybledne. Kanárkové holky by neměly zůstat v zapomenutí.

 autor: Redakce