Kel-Tec KSG: Brokovnice pro 21. století

 29. 12. 2017      Military Články

Mezi moderními zbraněmi se občas objeví nějaká, která na první pohled patří spíše do sci-fi filmu nebo počítačové střílečky a přesto je naprosto reálná. Jednou z takových je bezesporu brokovnice KSG od amerického výrobce zbraní Kel-Tec. Ačkoli v základu je to klasická opakovací brokovnice ("pumpa"), její pojetí je zcela nové a není tak divu, že se ji výrobce odvažuje propagovat s heslem "všechny ostatní taktické brokovnice činí zastaralými".

ksg

Jasná volba, tedy alespoň pokud si chcete připadat jako Master Chief z herní série HALO.

První atypickou a velice praktickou vlastností této zbraně je konstrukce typu bullpup, umožňující výrazně zmenšit celkovou délku zbraně a přitom zachovat dlouhou hlaveň. Zatímco zbraň klasické konstrukce má tělo/rám, ve kterém je umístěn mechanismus a na něj navazuje pažba, která je tak sama o sobě do značné míry "plýtváním místem", u zbraně typu bullpup je mechanismus zbraně de facto umístěn rovnou do pažby. Zatímco v oblasti automatických pušek je tato konstrukce poměrně známá (vzpomeňte si například na Steyr AUG, FAMAS nebo L85), v oblasti brokovnic se jedná o poměrně velkou raritu...nebo možná o začátek nového trendu.

Druhou zcela zásadní vlastností jsou dvě rovnoběžné trubicové schránky na náboje, z nichž do každé se vejde 6 libovolných brokových nábojů standardní ráže 12. Díky tomu má KSG naprosto bezkonkurenční kapacitu; pro srovnání, do klasické "dlouhé" pumpovací brokovnice, jako je Mossberg 590, se celkem vejde pouhých 7 nábojů. Navíc je možnémezi oběma schránkami manuálně přepínat, díky čemuž lze nabít dva různé druhy nábojů (např. nesmrtící náboje do jedné schránky a klasické brokové do druhé) a během sekundy si zvolit ty, které jsou vzhledem k situaci zrovna vhodnější. Daní je samozřejmě poněkud pomalejší nabíjení, což však vzhledem ke kapacitě není až tak zásadní.

ksg

Otvor na spodní části zbraně zároveň slouží jako nabíjecí i vyhazovací okénko.

Zbraň je i přes poměrně komplikovanou konstrukci poměrně lehká (cca 3kg) a vzhledem ke svojí délce (66cm) velice obratná, což z ní v kombinaci s vysokou kapacitou, přesností dosažené díky 18,5 palce (470mm) dlouhé hlavni a možností přepínat mezi více druhy střeliva činí opravdu perfektní nástroj jak pro policii a další ozbrojené složky, tak pro civilisty na obranu domova. Samozřejmě je vybavena RIS lištami pro připevnění příslušenství, jako jsou kolimátory nebo taktické rukojeti a díky umístění výhozného okénka ji může bez kompromisů používat jak pravoruký, tak levoruký střelec. Každá sranda však něco stojí a pokud jste držitelem zbrojního průkazu a chtěli byste se Kel-Tec KSG v našich podmínkách vybavit, připravte si poměrně extrémních cca 40000Kč za základní verzi.

ksg

Takto praktická zbraň najde mnoho využití.

Kromě základní verze pak výrobce nabízí ještě prodlouženou KSG-25, která při celkové délce cca 95cm (tedy srovnatelné s klasickou dlouhou brokovnicí) nabízí hlaveň o délce 30 palců (téměř třičtvrtě metru) a enormní kapacitu 20 nábojů nebo naopak zkrácenou verzi Tactical, dlouhou pouhých 55cm a přesto vybavenou trubicemi na až 8 nábojů a 13,5 palcovou hlavní.

ksg25

Prodloužená KSG-25 by se jistě vyjímala v rukou Stormtrooperů ze série Star Wars.

 autor: Griffon