Kennedyho před Japonci zachránil kokosový ořech

 07. 04. 2016      Military Články

Krátký život prezidenta J.F. Kennedyho mohl být ještě kratší, když jako pouhý poručík Kennedy velel za druhé světové války torpédovému člunu PT 109, který hlídkoval u Šalamounových ostrovů.

člin
(člun PT 109)

Bylo 2. srpna 1943 (pondělí, jak jinak) a Kennedyho člun konal v Blackettově úžině pravidelnou službu spočívající ostřelování rychlých japonských konvojů, vezoucích na své základny na Šalamounových ostrovech vojáky, munici a výzbroj. Říkalo se jim Tokijský expres.

Na místě bylo patnáct torpédových člunů, které v jednu chvíli naráz zaútočily na japonský konvoj, ale nějakým „nedopatřením“ se jim nepodařilo zasáhnout ani jedno nepřátelské plavidlo. Většina amerických lodí tak zamířila zpátky na základnu, mezi nimi všechny, co byly vybaveny radarem. Jen Kennedyho člun zůstal hlídkovat na místě, zda se některá z japonských lodí znovu neobjeví.

A ta se objevila poměrně záhy, jenže bez radaru ji nikdo „neviděl.“ Spatřila již až hlídka na palubě, ale to již do srážky s japonským torpédoborcem Amagiri zbývalo sotva deset sekund. Při rychlosti hodně přes 20 uzlů (přes 40 km/h) přeřízl Amagiri americký člun vejpůl! Dva členové posádky zemřeli na místě, zbývajících jedenáct (včetně Kennedyho) se ocitlo ve vodě plné stále ještě hořících trosek.

posádka
(Osazenstvo člunu, Kennedy je švihák nejvíce vlevo)

Když dohasly, trosečníci se jich chytli a doplavali na nich k šest kilometrů vzdálenému ostrůvku Plum Pudding Island (ostrov švestkového pudinku) – oproti svému slibnému názvu byl bez jakýchkoli zdrojů potravy, ba i pitné vody. Jako dlouhodobější útočiště byl tedy naprosto nevhodný. Navíc byl téměř holý a američtí námořníci zde‚ seděli jak kachny na střelnici.

Kennedy, který závodil v plavání za Harvard, se rozhodl doplavat k jinému ostrovu na obzoru, který byl porostlý palmami. Když zjistil, že zde najdou daleko lepší úkryt, plaval zpátky pro své muže. Na ostrově Olosana se zakopali a čekali na záchranu.

v armádě
(Kennedy v armádě)

Zkázu PT 109 i jeho plovoucí osádku naštěstí zaznamenal člen australské pobřežní hlídky, který měl tajnou pozorovatelnu na ostrově, na němž bylo tou dobou umístěno přes 10 tisíc japonských vojáků. Nemohl tedy své stanoviště opustit, ale pověřil dva domorodce, aby se na ostrov Olosana vydali jako obyčejní rybáři a prohledali jej.

O šest dnů později trosečníky našli. Jejich kánoe však byla příliš malá, jen pro dva lidi, proto si od Američanů převzali pouze vzkaz – který podle návrhu jednoho z domorodců vyryl Kennedy na slupku kokosu: udal své jméno a hodnost, počet přeživších a to, že potřebují menší člun k evakuaci.

kokos
(Slupka kokosu se zprávou)

Domorodci bezpečně provezli tuhle zprávu asi šedesáti kilometry vod kontrolovaných Japonci na nejbližší základnu Spojenců. Ti pak další noc poslali pro Kennedyho a jeho muže motorový torpédový člun PT 157 a zachránili je.

V roce 1961 – aby ukázal, že mezi někdejšími nepřáteli už panuje mír – pozval Kennedy na svou inauguraci také tehdejšího kapitána torpédoborce Amagiri. Japonec se dostavil a omluvil za potopení amerického plavidla.

Kokos se zprávou na slupce měl pak Kennedy na svém stole v Oválné pracovně, dnes se na něj můžete podívat v Knihovně a muzeu J.F.K. v Bostonu.

 autor: Redakce