Konflikt v severním Mali – takový francouzský Afghánistán

 10. 09. 2017      Novinky

Hromada lidí o tomhle konfliktu nic moc neví, ani se nedá ničemu divit, protože se jedná o jednu z mnoha válka v Africe, ve které se střetává (zkorumpovaná) africká vláda a bojovníci za svobodu. Všechno se odstartovalo v roce 2012, v severní části Mali, poloprezidentská republika, nacházející se v oblasti Sahelu a jižní Sahary, která je 16 krát větší něž ČR a byla francouzskou kolonií. Na severu tohodle státu je oblast Azavad, ve které sídlí Tuaregové, kteří se chtěli mermomocí osamostatnit.

 

A tak na jaře roku 2012 vyhlásila MNLA (z fr. Národní hnutí za osvobození Azavadu), sestávající z Tuaregů a ostatních kmenů Sahelu, nezávislost Azavadu na Mali, která však nebyla doposud mezinárodně nikým uznána.


klasičtí zástupci MNLA

Následně se to (jako vždy v Africe) zvrtlo a většinu Azavadu ovládla islamistická Ansar Dine a wahhábistická Al-Kájda islámského Maghrebu. Následně bylo území znovuobsazeno malijskou armádou za výrazné vojenské podpory Francie. Tahle vojenská operace začala v lednu 2013 během únoru už bylo islamistické území opět v rukou Mali.


Takový francouzský africký Afghánistán

V červnu 2013 se podepsal mír. Na konci září 2013 ale jednání spadlo, mír byl popřen a jak je zvykem otevřený konflikt přešel do boje s různými záškodníky, separatisty a teroristy, MNLA se nevzdalo a boje pokračují. Jo a abych nezapomněl, naši kluci tam jsou tam taky a cvičí Afričany. Krk tam (v rámci NATO) ale nasazují hlavně Francouzi jak sami uvidíte ve videu:

 autor: vojín Karel