Kulomet M60 - kontroverzní prase

 18. 08. 2016      Military Články

Kulomet M60 je standardním kulometem všeobecného využití na bitevním poli, který je využíván pozemní armádou Spojených států amerických a jenž nahradil starší automatickou pušku BAR a kulomet Browning. S výrobou M60tek se začalo v roce 1957.

01

V dnešní době je kulomet v ozbrojených silách US. Army nahrazován modely M240 a M249 SAW, ale stále se těší veliké oblibě a je využíván i v armádách dalších zemí jako například Austrálie, Jižní Koreje a Tchajwanu. Kulomet je vyráběn i v 21. století. Zbraň byla navržena pro použití v útočných i obranných akcích. Přenosnost a vysoká kadence poskytuje při útoku dostatečnou palebnou podporu, která znemožňuje obráncům klást odpor. Při obraně daleký účinný dostřel a rychlost střelby podporuje obranná postavení.

Pro zvýšení přesnosti zbraně se využívá dvounožky či trojnožky. S trojnožkou je možno účinně zasáhnout cíle na vzdálenost 1 100 metrů, s dvounožkou 800 metrů. Na stojící cíl se udává účinný dostřel 600 metrů a na cíl v pohybu, tím se myslí osoby, přibližně 200 metrů. Zbraň má ale schopnost zabít cíl až na vzdálenost 1 500 metrů.

Takové kulometné družstvo většinou tvoří 2 vojáci. První - střelec má za úkol vést palby, užije si všechnu srandu a druhý voják jen nabíjí a nabíjí zbraně pomocí dlouhých pásů. Obsluha zbraně je pro jednu osobu poměrně těžká a složitá, proto dvoučlenná obsluha. Základní muniční bedna obsahuje přibližně 600 až 900 nábojů, což umožňuje vedení soustavné palby po přibližně 2 minuty. Ve válce ve Vietnamu bylo běžné, že každý voják v útvaru byl vybavován ještě kulometným pásem o 200 nábojích, aby v husté džungli bylo možno vést ještě mnohem delší palbu.

Historie zbraně sahá až do 40. let 20. století, kdy byla součástí programu pro výrobu nového lehkého kulometu, který by využíval náboje ráže 7,62 mm. M60 se dočkal prvního většího nasazení během Vietnamské války. Zbraň si zde získala značnou mediální popularitu, která se následně odrazila v množství televizních show a filmů. Nejznámějším příkladem bude asi Rambo s jeho nekonečným zásobníkem. My však uvádíme další filmovou klasiku Žhavé výstřely:

Při návrhu kulometu M60 se vycházelo z mnoha poznatků získaných z testů konkurenčních zbraní. Nábojové pásy se ale výrazně liší od tehdy starších systémů, jakým byl např. jeho předchůdce M60 kulomet Browning M1919A4. Zatímco Browningy používaly tkané nábojové pásy, kovový pás kulometů M60 se při střelbě rozpadá na jednotlivé články, které jsou spolu s nábojnicemi postupně vyhazovány ze zbraně. Pásy jsou tak určeny k jednorázovému použití. Konstrukční tým M60 se inspiroval také u legendárního německého MG42, dále také čerpali z našeho československého kulometu ZB vz. 30, kde se jim líbila možnost rychlé výměny hlavně při jejím poškození, či přehřátí. Plynový mechanismus u M60 je zcela unikátní a vykazoval značnou technickou výrobní náročnost na dobu svého vzniku. Výsledek byl však velmi jednoduchý a tím pádem snadný na údržbu a čištění. Jak se však záhy ukázalo, nešlo z uživatelského hlediska zdaleka o ideální řešení.

Kulomet M60 oficiálně vstoupil do aktivní služby v roce ´57 a je ve výzbroji U.S. Army do dnešních dnů. Jeho oblíbenost značně kolísá a je závislá na modelu, který střelec používal a na místě, kde jej ke střelbě využíval. V dnešních dnech je M60 stále ve výzbroji helikoptér US Army, u speciálních jednotek a u jednotek námořnictva SEAL.

Zbraň byla ve službě po velmi dlouhou dobu, což mělo za následek její postupné zestárnutí. Na trhu se objevují stále nové, modernější, silnější, lehčí a spolehlivější zbraně, které pozvolna vytlačují M60 z trhu. V konkurenci přesto nadále obstojí její novější modely, které postupně procházely vylepšováním. M60 však přes všechnu snahu přecházejí od výzbroje armády k záložním jednotkám. Konstrukce M60 vycházela z německého druhoválečného kulometu MG 42, mnozí puškaři se domnívají že původní koncept německého kulometu byl značně zhoršen a že použití původního MG 42 by bylo mnohem účinnější.

Během prvotního testování se zdálo, že zbraň bude poměrně efektivní a spolehlivá, ale její první ostré bojové nasazení v prostředí Jihovýchodní Asie jasně ukázala několik potenciálních problémů. Zbraň bylo pro další boje nutné vylepšit. Někteří kritici vytýkali M60 její váhu, ale většina soudobých zbraní podobného ražení měla podobnou či vyšší hmotnost. Dokonce se jednalo o nejlehčí kulomet na 7,62 mm náboje. Přesto s dvojnožkou váží kolem 10 kg, pokud k tomu připočteme náhradní hlavně, několik set nábojů v pásech, soupravu náhradních dílů a další nezbytnosti, snadno zjistíme, proč bývají k obsluhám kulometů vybírání statní a urostlí muži. Zbraň je také poměrně objemná a neohrabaná, vojáci jí díky této vlastnosti dali přezdívku "The Pig".

02

Pro bojové jednotky nasazené ve Vietnamu byla největším problémem značná nespolehlivost zbraně a sklon k přehřátí. Hlaveň bylo nutno měnit asi po 150 - 200 výstřelech, aby nedošlo k jejímu poškození. Při tom se přišlo na další konstrukční vadu: Dvojnožka je uchycena na hlavni, nikoli na zbrani samotné, a kulometčík tedy nemá při výměně hlavně zbraň o co opřít - musí ji držet v náruči. Hlaveň původního modelu dokonce také neměla žádné předpažbí, takže nabíječ nemohl vyjmout do ruda rozžhavenou hlaveň, aniž by se popálil. Pokud nebyly po ruce azbestové rukavice, musel si holt vypomáhat různými hadry nebo nejčastěji vlastní čepicí.

M60tka se také někdy „splašila“, tento problém nastával když se vnitřnosti zanesly prachem nebo bláten, v podmínkách Vietnamu téměř samozřejmostí, nebo při zanesení pístového mechanismu zplodinami. Nosič závorníku při zpětném pohybu doběhne dost daleko dozadu k tomu aby závorník nabral z další náboj, zavedl jej do komory a odpálil, ale ne dost daleko na to, aby byl zachycen ozubem spoušťového mechanismu. V takovém případě zbraň střílí dávkou bez možnosti přerušení a jediný způsob, jak splašenou M60ku zastavit, je pevně přidržet nábojový pás.

 autor: Redakce