Kulový tank – bizarní projekt významného vynálezce Richardsona, který nikdy nebyl dokončen

 04. 03. 2018      Military Články

Opravdový název projektu je Tumbleweed Tank, který se v českém překladu nazývá Laskavcový tank. Tento název je odvozen od rostliny nazvané Laskavec. Tuto rostlinu jistě znáte z westernových filmů, kde se po vyprahlých stepích prohánějí větrem poháněné chuchvalce připomínající zamotané klubko. Shodou okolností byl i návrh tohoto projektu vytvořen v Texasu tehdy známým vynálezcem A. J. Richardsonem.

V první řadě se díky tomuto projektu mělo předejít patové situaci, která nastala za 1. světové války. Richardson měl tedy za úkol vypracovat prototypové plány na základě jeho myšlenky. Cílem projektu bylo vytvořit silně obrněné motorizované bunkry, které by dokázaly překonat náročný terén, a hlavně byly schopné se dostat za nepřátelské linie, odkud by nepřítele bylo možné přímo zavalit palbou. Vynálezce se domníval, že kulovitý tvar představuje nejmenší možný cíl pro nepřátelské bomby, granáty a všechny přímé zásahy tak měly sklouznout po zakřivených stranách vozidla.

BALL-TANK-600x413

V červenci roku 1936 byl zveřejněn v časopise Popular Science nákres kulového tanku, který byl doprovázen článkem hovořícím o budoucnosti vojenských strojů. Richardsonův nákres přesně popisoval, jak by Tumbleweed Tank fungoval. Ve dvou rotujících kulových pláštích rozdělných na poloviny by byla uzavřená dutá kulová ocelová hnací kabina. Vnější plášť stroje byl vybaven lištami pro lepší pohyblivost v terénu. Jak již bylo řečeno vnější plášť byl rozdělen na dvě poloviny, pravou a levou. Toto rozdělení na dvě části mělo napomáhat zatáčení, to se provádělo zpomalením nebo zrychlením jedné z částí. Uvnitř tanku byl těžký hnací motor, který byl umístěn takticky uprostřed spodní části, díky tomu získal tank stabilitu, která zabraňovala převrácení či skluzu do strany.

Pancéřování stroje bylo tvořeno ze dvou vrstev, tudíž měli být vojáci uvnitř tanku být naprosto v bezpečí, neboť i kdyby střela prošla prvním pláštěm, ten druhý jí měl bez problému zastavit. Celá vnitřní část měla být lehce utěsnitelná proti proniknutí jedovatých plynů. Kvůli tomu byl ovšem tank vybaven i kyslíkovou nádrží. Aby tank nebyl životu nebezpečný pro samotnou posádku, měl být poháněn elektromotorem, tudíž by nevznikaly žádné výfukové plyny. Tumbleweed Tank měl být vybaven čtyřmi kulomety. Dva by byly umístěny na bočních stranách. Jen by byl místěn v přední části, kde by zajišťoval ochranu před letadly a nad ním byl lafetován ještě jeden kulomet. Do kabiny by se vešli tři vojáci.

Až na několik objevujících se připomínek, měl takový návrh jednu obrovskou vadu, a sice že vynálezce v návrhu opomněl alespoň naznačit okno či otvor, kterým by bylo možné sledovat dění okolo tanku. Vojáci uvnitř kabiny by nevěděli, kam střílet, jakým směrem se vydat, aby stroj nezapadl a co hůř, mohli by začít střílet do vlastních řad. Richardsonova myšlenka tedy nikdy nedosáhla fáze vývoje.

Později se Richardsonovým návrhem inspirovali i Němci. O jejich tajemném Kugelpanzeru však nejsou známé žádné informace, neboť nikdy nebyly o tomto stroji nalezeny žádné návrhy ani dokumenty.

balltank1

Kugelpanzer

 

 autor: Tereza