L-159 dostane nástřik jako Spitfire, na počest generála Peřiny!

 10. 05. 2017      Military Články

Jeden z bitevníků L-159 ALCA ve výzbroji Armády České republiky bude nastříkán do stylu letounu Spitfire. Letci tímto chtějí uctít památku generála Františka Peřiny, který na Spitfire létal během druhé světové války, a zároveň i všech ostatních hrdinů z 2. světové války.

01

Stopadesátdevítka v nástřiku

Podklad pro nástřik dělá Pavel Holý z Vojenského historického ústavu v Praze. Nástřik je identický s letounem Spitifire Mk.Vb. Generál Petřina je patronem 212. taktické letky v Čáslavi, která stroje L-159 využívá.

02

Tady lze vidět jak nově stroj bude vypadat

František Peřina se narodil v roce 1911 v Morkůvkách u Břeclavi. Po uzavření Mnichovské dohody uprchl prvně do Polska, poté Francie a následně do Británie, kde se stal jedním z nejúspěšnějších československých stíhačů, neboť má na svém kontě 12 jistých sestřelů.

03

Na naše letecké hrdiny se nesmí nikdy zapomenout

S nástupem komunistů v Československu byl Peřina nucen emigrovat do Británie, kde byl chvíli pilot RAF. Následně se přestěhoval do Kanady a do USA, kde zůstal až do svých 82 let. Poté se vrátil do České republiky a zde také 6. května 2006 na následky chronického onemocnění zemřel.

04

Generálporučík Peřina na fotografii z roku 2005

Veřejnosti se letoun v celé své kráse ukáže při příležitosti Dne otevřených dveří základny v Čáslavi již 20. května!