Landkreuzer P. 1000 Ratte – Tisíci tunový tank? Jasně proč ne!

 05. 07. 2016      Military Články

Landkreuzer P. 1000 Ratte (česky Krysa) byl návrh obřího tanku nacistického Německa vyvíjeného za druhé světové války. Měl mít 11 do výšky, 14 na šířku a 35 metrů na délku. Projekt však Albert Speer na začátku roku 1943 zrušil, a tak nebyl žádný z tanků dokončen. Návrh skončil víceméně ve fázi vývoje. Podle některých zdrojů byla postavena věž a posléze zabudována do pobřežní obrany blízko Rotterdamu, ale vzhledem k tomu, že tato věž odpovídala věžím pro třídu bitevních lodí Scharnhorst, je pravděpodobnější, že s vývojem Ratte neměla nic společného.

02

Vývoj začal roku 1941 studiem sovětských těžkých tanků, který vedla firma Krupp. Tato studie mimo jiné zrodila myšlenku supertěžkého tanku Maus. Studie vedla k návrhu ředitele společnosti Krupp Groteho, který v létě 1942 Hitlerovi nabídl návrh 1 000 tunového tanku, pojmenovaného Landkreuzer. Měl být vyzbrojen námořními děly a pancéřování mělo být tak silné, že by ho mohly poškodit jen podobné zbraně, jakými byl vyzbrojen.

02

Kvůli nesmírné hmotnosti měl být vybaven třemi 1,2 m širokými pásovými podvozky na každé straně trupu s celkovou šířkou 7,3 m. To mělo zlepšit stabilitu a rozložení hmotnosti, ale jen hmotnost samotná by zničila cesty a mosty, což činilo tank extrémně nepraktickým. Ale i tak se čekalo, že jeho rozměry by ho měly učinit schopným lehce překročit řeky. Hitler byl očarován Groteho konceptem a přikázal společnosti Krupp začít s vývojem. V prosinci 1942 byly hotové nákresy a projekt dostal jméno Ratte.

02
porovnání s dalšími kousky své doby tank Maus a Hitler?

Landkreuzer měl být poháněn dvěma 24 válcovými dieselovými motory MAN V12Z32/44, které se klasicky používaly v U-Bootech, s výkonem 8 400 koňských sil nebo osmi 20 válcovými diesely Daimler-Benz MB 501 s výkonem 2 000 koní. Motory spolu musely dávat výkon alespoň 16 000 koní, aby mohly tankem pohnout.

9645921je libo pouštní verzi

Hlavní výzbroj měly tvořit dvě námořní děla ráže 280 mm SK C/34, namontované v upravené věži, která se používala v německých válečných lodích. Vedlejší výzbroj mělo tvořit 128 mm protitankové dělo, používané např. v tancích Maus, dva kulomety ráže 15 mm Mauser MG 151/15 a osm protiletadlových děl Flak 38 ráže 20 mm. Přesná poloha protitankového děla ráže 128 mm není známa, ale předpokládá se, že mělo být namontované v hlavní věži nebo, což je logičtější, by mohlo být namontované ve vlastní menší věži. I když vývoj daleko nedospěl, tak se věří, že věž byla skutečně postavena a potom byla použita jako pozemní dělostřelecká baterie.

03

Několik takových postavení přežilo druhou světovou válku a mnoho jich používalo dělové věže z poškozených nebo zničených válečných lodí velmi podobných věži, která měla být použita v Lankreuzeru. Oproti zmínkám, že věž z Landkreuzeru měla být použita jako pozemní dělostřelecká baterie, neexistuje důkaz, že vůbec někdy existovala. Věže z válečné lodě Gneisenau byly použity jako součásti pobřežní obrany v norském Trondheimu, podle čehož se někteří domnívají, že někde tam skončila i věž z Landkreuzeru.

 autor: Redakce