Let 8969, když na palubu vstoupí teroristé

 23. 06. 2016      Military Články

Na Štědrý den roku 1994 přistál po ránu na letišti alžírského hlavního města Airbus 300 společnosti Air France. Měl se zde zdržet jen krátce: vysadit cestující z Paříže, natankovat a s novými pasažéry co nejrychleji odletět zpět do Francie. V Alžírsku totiž zuřila občanská válka a „půda“ zde byla opravdu horká.

Krátce před startem letu č. 8969 vstoupila na palubu čtveřice mladých mužů vydávajících se za policisty. Údajná kontrola dokumentů skončila zastřelením skutečného alžírského policejního úředníka, který byl ve „špatnou chvíli na špatném místě“. Falešní policisté totiž byli příslušníky teroristického islamistického komanda. Jejich cílem byla Paříž, kde chtěli, podle svého tvrzení, vystoupit se závažným prohlášením o situaci v Alžírsku.

Začalo horečné vyjednávaní mezi únosci, alžírskými úřady a francouzskou vládou. Nikdo nechtěl ustoupit. Svou odhodlanost podpořili „mudžahedíni“ popravou dalších dvou rukojmí. Na palubě Airbusu zůstalo 173 cestujících a členů posádky.

Francouzi nakonec povolili let do Paříže s mezipřistáním v Marseille. Během dvou napjatých dnů totiž francouzské tajné služby získaly informace, že „závažné prohlášení“ má být leteckým útokem na centrum metropole. 26. prosince ráno přistál let č. 8969 skutečně v Marseille. Zde na něj už čekala speciální antiteroristická jednotka.

Po dvanácti hodinách vyjednávání a taktizování povolili únoscům nervy a zahájili palbu na letištní budovy. Francouzští policisté okamžitě zahájili akci: všichni teroristé byli zabiti, několik cestujících, členů posádky letadla a antiteroristické jednotky bylo lehce raněno. Předehra k 11. září 2001 skončila relativně šťastně...

Ilustrační video s originálními záběry, pocta zasahujícím členům GIGN:

 autor: Redakce