Letci amerického námořnictva zachráněni díky chytrým hodinkám

 03. 03. 2018      Military Články

Koncem ledna tohoto roku se ve výšce necelých osmi kilometrů nad americkým státem Washington, cca 100km jižně od města Seattle, nacházel letoun EA-18G Growler amerického námořnictva. Growler je dvoumístná varianta slavného F/A-18 Hornet, speciálně upravená pro vedení radioelektronického boje. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se na rutinní cvičné misi mělo udát cokoli zajímavého, když v tom se v kokpitu ozval varovný signál, hlásící poruchu systému ECS (Environmental Control System), jehož účelem je udržování vhodné teploty a tlaku vzduchu v kokpitu.

growler

EA-18G Growler vzlétá z letadlové lodi.

Systém ECS kompletně selhal, vzduch v kokpitu přestal být dýchatelný a teplota rychle poklesla na extrémních -30°C. Pilot i operátor přešli na nouzovou zásobu kyslíku, ale vzdušná vlhkost zkondenzovala na přístrojové desce i překrytu kabiny a obratem zmrzla, čímž znemožnila použití jakýchkoli přístrojů v kokpitu a výrazně ztížila výhled z letounu.

V kritické situaci se letci obrátili na jediný použitelný přístroj, který jim zbyl a tím byly "chytré" hodinky Garmin, vybavené výškoměrem, kompasem a GPS navigací. Díky nim byli schopni, samozřejmě za vydatné podpory pozemních operátorů z řízení letového provozu, bezpečně nasměrovat svůj stroj zpět na základnu, klesnout do bezpečné výšky a následně bezpečně přistát a z celé situace tak vyváznout pouze s lehkými omrlzlinami. Porouchaný stroj je nyní samozřejmě "uzemněn" a probíhá důkladné vyšetřování příčiny incidentu.

 autor: Griffon