Letos se soutěže Best Warrior zúčastnil i český voják a vybojoval druhé místo

 21. 04. 2018      Military Články

V půlce dubna uspořádala Národní garda v americkém státě Nebraska věhlasnou soutěž Best warrior. Té se zúčastnil i desátník Lukáš Mrocek ze strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. V soutěži Lukáš obsadil krásné druhé místo.

ARMY BEST WARRIOR je každoročně konaná soutěž, která se uskutečňuje pod dohledem inisterstva armády Spojených států. Během soutěže jsou prověřovány účastníkovy schopnosti. Jedná se například o testy fyzické kondice, písemné testy, simulaci městské války a další cvičení relevantní pro operační prostředí armády.

„Do soutěže jsem nastupoval s tím, že to bude dobrá zkušenost a zjistím, jak na tom jsem v porovnání s americkými vojáky. Rozhodně jsem nečekal tak dobré umístění. Je to pro mě velká čest, že jsem mohl takto reprezentovat naši zemi v zahraničí," svěřil se desátník Lukáš Mrocek.

Mrocek Mrocek se stal vítězem běhu na tři míle

Mrocek se stal vítězem běhu na tři míle

Celá akce byla rozvržena do tří dnů, během kterých byly prověřovány skrze mnoho disciplín schopnosti soutěžících. Mrocek si nejlépe vedl při běhu na tři míle, ve kterém suverénně zvítězil. Při střelbě z granátometu M320 se mu podařilo vystřílet plný počet bodů, ačkoliv z něho střílel poprvé v životě. Dařilo se mu však i při orientaci v terénu, a to v denních i nočních hodinách a zkusil si velení v angličtině podle povelové techniky americké armády.

Mrocek 4

Poprvé si Lukáš zastřílel i z granátometu M320

Samozřejmě nepodcenil přípravu, trénoval fyzičku, oživil si znalosti z topografie, základních řádů a další vědomosti, které by vojáci měli mít. Samozřejmě napsal esej v angličtině a absolvoval pohovor před komisí složenou z vrchních praporčíků. Využil také postřehy od poručíka Václava Bergmana ze strakonického pluku, který se stejné soutěže zúčastnil vloni.

Mrocek2

Pro Lukáše byl nejnáročnější pochod se zátěží

Lukáš se také svěřil, že nejnáročnější pro něho byl pochod se zátěží. Vojáci absolvovali pochod s výstrojí vážící kolem dvaceti kilogramů, závod s časem jim navíc ztěžoval silný protivítr. „Během pochodu jsem si říkal, že už bych raději skončil," přiznává Mrocek. Nicméně se další den ukázalo, že může být ještě hůře. Nebrasku totiž zasáhla prudká sněhová bouře, která samozřejmě měla vliv i na průběh soutěže. „Ze dne na den spadla teplota z patnácti stupňů na nulu, pocitová teplota činila tak minut deset stupňů. Stačilo se na chvíli zastavit a vítr nás odnášel pryč," líčil Lukáš nepříznivé počasí.

Bojové dovednosti v Nebrasce poměřovalo celkem patnáct příslušníků Národní gardy. Desátník Mrocek byl jediným zahraničním účastníkem. „Soutěž probíhala v přátelské atmosféře. Řada vojáků se mezi sebou znala, například ze společného působení v zahraničních operacích. Samozřejmě byli tam favorité, ale žádnou rivalitu jsem nepociťoval. Naopak všichni se navzájem povzbuzovali a fandili si," uvedl Lukáš Mrocek. Kromě zajímavých zkušeností získal český voják i nové přátelé. „Měli jsme možnost seznámit se s americkou kulturou a zvyky, poznat jejich rodinný život. Jako poděkování za jejich pohostinnost jsme s českými kolegy uvařili klasický český guláš s domácími knedlíky, který jim moc chutnal," prozradil desátník Lukáš Mrocek.

 

 autor: Tereza