Ljudmila Pavličenková

 17. 01. 2016      Military Články

Nejúspěšnější sovětská odstřelovačka všech dob.
Největší část dětství prožila na rodné Ukrajině. Zatímco jiné dívky v jejím věku oblékaly panenky, Ljuda si vyrobila prak a soutěžila s chlapci ve střelbě. Přijala práci v závodě, kde se zapsala do střeleckého kroužku. Ve střelbě byla nejlepší a tak postoupila do kurzu pro odstřelovače, kde vynikla ve střelbě z Tokareva. Během posledního ročníku na Kyjevské univerzity ji červnu 1941 zastihla zpráva německém útoku na Sovětský svaz.
Ljudmila se přihlásila jako dobrovolnice. Odvodní komise se divila, že tak hezká, moderně oblečená dívka s nalakovanými nehty chce k odstřelovačům, chtěli ji přidělit až za linii ale tvrdohlavě trvala na svém. Rutině odstřelovače se učila přímo v boji. Během bojů se dostala i do křížku se snajperským německým esem, v té době už ovšem měla na kontě 187 zářezů. Trpělivost se vyplatila a po dvou dnech Němce dostala. Dostala se však do i zákopů a krvavých bojů, během jednoho takového kulometem pobila celou desítku nepřátelských vojáků i s důstojníkem.
V červu 1942 byla zraněna a velení už jí zakázali pokračovat v boji, protože pro ně byla důležitější jinde. A tak pro ni aktivní služba skončila s 309 potvrzenými zásahy, z toho bylo 36 nepřátelských odstřelovačů. Překonala tak i Zajceva a je též nejúspěšnější ženou všech dob.
Byla vybrána za členku delegace, k návštěvě Velké Británie, Spojených států a Kanady. Ve Washingtonu, byla přijata samotným prezidentem F. D. Rooseveltem. Jako vůbec první občan SSSR vstoupila do Bílého domu. Při návštěvě Hollywoodu se osobně setkala s Charlesem Chaplinem, který ji přijal velice přátelsky a s neskrývaným obdivem.
Po svém návratu do SSSR se již na frontu nevrátila. Stala se instruktorkou ve škole pro snajperky. Po válce obhájila svoji diplomovou práci na univerzitě. Po odchodu z armády provdala a založila rodinu. Život této neobyčejné ženy se završil jednoho říjnového dne v roce 1974, kdy ve svých 58 letech podlehla náhlé mozkové příhodě.

 autor: Redakce