M4

 21. 12. 2016      Military Články

M4 je americká zkrácená verze útočné pušky M16A2. S ní má téměř 80% shodných dílů. Kromě zkrácení hlavně (a předpažbí) byla pevná pažba nahrazena teleskopickou (výsuvnou) pažbou, která má možnost aretace v šesti různých polohách.

01

M4A1 SOPMOD Block II v Afganistánu v roce 2012, operace v Nahr e Saraj

Zbraň je pro americké ozbrojené síly vyráběna výhradně firmou Colt. Nicméně existuje velká skupina firem vyrábějící naprosto shodné či mírně upravené zbraně pro civilní trh a speciální policejní jednotky. Pro zbraň existuje široká škála příslušenství, které je sdruženo do tzv. balíčku SOPMOD (Special OPerations modifications)..

Mezi nejpoužívanější příslušenství patří granátomet M203, tlumič hluku a výstřelu, laser AN/PEQ 2, různé noktovizory a optiky či kolimátory.

03

Příslušenství všeho druhu aneb pro každého něco.

M4 používá střelivo ráže 5.56 x 45 mm NATO, které je podáváno standardně z třicetiranného STANAG zásobníku. Střelba funguje stejně jako u M16, okénko pro výhoz nábojnic je pouze napravo, táhlo závěru je na konci těla zbraně.

02

M4A1 těsně po výstřelu. Lze vidět i granátomet M203 a optiku M68 CCO

Verze M4

M4 je základní typ, umožňující střelbu jednotlivými ranami či dávkou omezenou na tři výstřely (jako M16A2).

M4A1 je verze přednostně určená pro speciální jednotky. Má možnost střelby jednotlivými ranami či dávkou bez omezovače. V dnešní době plně nahrazuje model M4.

M4 Commando je verze s ještě více zkrácenou hlavní - pouze 29cm, určená pro speciální operace ve stísněných prostorech.

Mark 18 CQBR je verzí se zkrácenou hlavní na 10,3 palců pro použití ve stísněných prostorách. V současnosti jej vyrábí Colt a LMT.

Colt 9mm Submachine Gun - samopal, ve verzi Commando překonstruovaná na střelbu náboji 9mm Luger. Bez zasunutého zásobníku na první pohled nerozeznatelná od M4.

04

Verze CBQR

Karabina M4 je i ve výzbroji Armády České republiky M4A3 Bushmaster používá 601.skss, vojenská policie a používal ji i 43 výsadkový mechanizovaný výsadkový prapor.

05

Verze Bushmaster

 autor: Redakce