M4 Sherman – americká tanková ikona druhé světové války

 15. 06. 2017      Military Články

M4 Sherman, jehož oficiální označení bylo Medium Tank M4, patří k nejznámějším tankům americké armády Druhé světové a v době krátce po ní. Tank své jméno získal po generálovi William T. Sherman, významného vojevůdce Severu v americké občanské válce. S počtem vyrobených kusů neuvěřitelných skoro 50 tisíc kusů taky patří k nejpočetnějším tankům druhé světové, předčil už jej pouze sovětský T-34.


Válečná továrna na M4ky

Kromě nasazení v ozbrojených silách USA byl v rámci programu o půjčce a pronájmu dodáván dalším mocnostem bojujícím s Nacistickým Německem. Více než 1/3 všech vyrobených Shermanů putovala britské armádě, 4000 kusů měl Sovětský svaz. V době prvních bojů byl Sherman lépe vyzbrojen i opancéřován než libovolné německé tanky, proti nejrozšířenějším strojům Panzerkampfwagen IV a Sturmgeschütz III zůstal efektivní až do konce války, ale s nejtěžšími tanky protivníka se holt nemohl měřit.


Britský tank Sherman

Tank Sherman vycházel z dřívějšího amerického tanku M3, na rozdíl od svého předchůdce však nesl 75mm kanón ve věži, nikoliv v korbě. První prototyp M4ky byl dokončen až za války, dne 2. září 1941 a z tanku M3 si ještě zachoval boční průlez, ten však byl odstraněn. A konečně v říjnu '41 začala sériová výroba modelu M4.


Bojovou premiérou Shermanů byla druhá bitva u El Alameinu v říjnu roku 1942, kde si vedly dobře proti německým a italským tankům. Coby nejpočetnější americký tank bojoval na všech frontách války, důležitého nasazení se dočkal při osvobozování Francie a Beneluxu a v bitvě v Ardenách.

Shermany při postupu Francií:

V průběhu války prošel tank M4 několika změnami. Některé modely si polepšily a nahradily původní 75mm kanón pořádnou houfnicí ráže 105 mm. Vedle standardních variant byly v malém množství vyrobeny i speciální verze, například obojživelné Shermany DD, které byly použity při vylodění v Normandii, nosiče raket T34 Calliope či verze se zařízením na ničení minových polí.
Shermany zůstaly ve výzbroji USA ještě dlouho po druhé světové, například modely M4A3 byly nasazen v Korejské válce, kde doplňoval těžší tanky M26 Pershing a modernější stroje M46 Patton. Ještě delší život měly M4ky v armádách jiných států, například Izraelské obranné síly používaly vylepšené varianty M51 Sherman v Šestidenní válce v roce 1967 a ve jejich zůstaly až do osmdesátých let!


Izraelské tanky Sherman, při vstupu do Jeruzaléma během Šestidenní války

Tanky M4 používala americká i sovětská armáda při osvobozování území našeho Československa v roce 1945. K nejznámějším městům osvobozeným tanky M4 patří samozřejmě Plzeň. Rudá armáda používala tanky M4 např. při osvobozování Brna. A kdo by chtěl hledat, tak v roce by se v České republice měly nacházely 3 exempláře tanku M4 Sherman. Jeden je vystaven v areálu Zologické zahrady Plzeň, další dva ve Vojenském muzeu Lešany.

A nyní se příjemně opřete a vychutnejte si pár Hollywoodských záběrů:

 autor: Karel