M65 Atomové dělo – Annie

 01. 03. 2016      Military Články

Ve videu uvidíte test atomové bomby, který proběhl v Mohavské poušti. Jedná se o atomovou bombu, která byla vystřelena ze speciálně upraveného děla - tzv. "Atomové Annie". Střela se silou výbuch 15 kilotun (je stejně jako Little Boy, který srovnal se zemí Hirošimu), měřila 130 cm, vážila 365 kg a letěla rychlostí 629 m/s do vzdálenosti 10 km.

Annie
(Annie z blízka)

Na jaderné střelnici se kvůli testu sešlo přes 3000 vojáků, vysokých důstojníků a kongresmanů. Vypálený atomový granát explodoval po 19 sekundách ve výšce 160 metrů nad zemí. (Little boy vybuchnul v 580 metrech nad zemí)

test
(pozorování samotného výbuchu)

Děl tohoto typu se vyrobilo dvacet. Americká obluda trpěla nadváhou, dělo vážilo 76 tun, což je už poměrně závažná hmotnost pro přepravu. Její přesun byl prováděn dvěma nákladními automobily. Vykládání, montáž, nastavení pro boj na místě trval tří až šest hodin, podle zkušeností a dovedností týmu techniků. Dostřel této zbraně byl okolo 30 kilometrů.

podvozek
(podvozek Annie)

Tyto jaderné dělostřelecké komplexy byly rozmístěny v Evropě. Jaderné dělostřelecké prapory byly Američany nakonec rozpuštěny v prosinci 1963, a veškeré další práce v této oblasti jsou ukončeny. Naštěstí se však nikdy z žádného z nich v opravdovém boji nevystřelilo. Stačil jen jediný výstřel, který měl vliv na úspěšnost jednání o ukončení války v Koreji. Příměří bylo podepsáno 27. července 1953.

 autor: Redakce