M*A*S*H 4077 slaví letos 45. výročí!

 08. 11. 2017      Military Články

Na podzim roku 1972 byla odvysílána první série populárního amerického seriálu MASH.  Tento sitcom, se odehrává v prostředí mobilní armádní chirurgické nemocnice v době korejské války. Již od začátku byl natáčen jako protiválečný.  Bývá považován za jeden z nejúspěšnějších seriálů, ačkoliv jeho první epizody úspěch neslavily. V České republice jeho popularita a sledovanost stoupla během 90. let a během své existence získal 14 cen Emmy.       

     M*A*S*H 4077   Hlavní hrdinové seriálu M*A*S*H

Předlohou pro tento seriál byla kniha Richarda Hornbergera a později i celovečerní film Roberta Altmana, nazvaný MASH 4077, díky němuž se proslavila znělka Suicide is painless (Sebevražda nebolí). Seriáloví tvůrci si jako představitele hlavní role „Hawkeye“ Pierce vybrali Alana Aldu, který smlouvu podepsal pár hodin před natáčením. Dalšími významnými postavami seriálu byli Margaret „Šťabajzna“ Houlihanová, Maxwell Klinger, Otec John Mulcahy, „Frank“ Burns, „Radar“ O’Reilly, „Trapper“ McIntyre, Henry Blake a později i B. J. Hunnicutt, Charles Winchester či Sherman Potter.

 

Hawkeye - Alan Alda

Hawkey Pierce - Alan Alda

Představitel hlavní role Hawkeye Pierce ve svém životopise vzpomíná, jak bylo natáčení náročné, ale plné šprýmů a kanadských žertíků i mimo záběry. Oblíbeným jeho žertem bylo připínání chirurgických nástrojů na plášť kolegy, dokud to sám kolega nezpozoroval. Během vysílání se Alan Alda stal kvůli své oblíbenosti hlavní hvězdou seriálu, což vedlo k odchodu W. Rogerse („Trapper“ McIntyre ) a McLeana Stevensona ( Henry Blake). V průběhu vysílání si diváci také mohli povšimnout, že postava Maxe Klingera skončila s ženskými převleky, stalo se tak prý na zvláštní žádost jeho představitele Jamieho Farra, aby se za něho děti nestyděly. Další zajímavost, kterou mohli bystří diváci zpozorovat, je role generála Steela v 1. díle 3. série, kterou ztvárnil představitel plukovníka Shermena Pottera (4. série). Výjimečnou zajímavostí právě pro českého fanouška by mohl být díl s názvem „Olympiáda v M*A*S*Hi“, kde je videopohled na nejproslulejší olympijský výkon československého běžce Emila Zátopka z Helsinek z roku 1952.

 

 

 

 

 autor: Tereza