Masivní cvičení amerických výsadkářů – hlavně zkontrolovat padák

 05. 10. 2016      Military Články

První pokusy vysadit ze vzduchu vojáky do týlu nepřítele se datují do dob První světové války. Skutečný rozvoj výsadkového vojska však nastal až ve 30. letech 20. století v Sovětském svazu a v Německu. Základy výsadkového vojska československé armády byly položeny až za Druhé světové války v československé zahraniční armádě ve Spojeném království a v SSSR. V současné době má česká armáda jeden výsadkový prapor - 43. výsadkový prapor v Chrudimi.

01
Takto vypadaly výsadky za Druhé světové války

Tohle jsou ale záběry od amerických protějšků našich Chrudimáků a to od 82 výsadkové divize tedy známých AAček, jak značí jejich nášivky. Mezi nejslavnější jednotky výsadkářů určitě patří 101. výsadková, která se proslavila na plážích Normandie během Dnu D. Výsadek ve videu je naštěstí pouze cvičení a probíhá na Bílou pouští v Novém Mexiku.

02
Takto vypadají výsadky dnes

Video zachycuje přípravu vojáků, všichni detailně kontrolují svou výstroj a probírají se ještě poslední detaily cvičení. Proběhne poslední instruktáž a pak už se otevřou boční dveře letounu Lockheed C-130 Hercules. Ve tvářích už mizí smích, jde do tuhého. Pak přijde rozkaz a už to jede jako na běžícím páse, jeden za druhým, mizí parašutisti ve dveřích. Ještě se vyhodí nějaký další materiál a pak skáče i nás kameraman…

 autor: Redakce