Maskovací převlečníky SSSR 1927 - 1991

 29. 04. 2016      Military Články

Sovětské maskovací převlečníky 1927 - 1991

V období po první světové válce byly maskované uniformy stále hudbou budoucnosti, avšak byly jednotky, pro které by bylo provedení jejich úkolu bez maskování mnohem složitější. Jednalo se hlavně o průzkumníky, výsadkáře, odstřelovače a ženisty. Řešením tedy bylo vyrobit převlečníky, které by se nosily přes uniformu.

V roce 1919 ustanovili velitelé Rudé armády školu, která se měla věnovat právě maskování. V roce 1927 vznikl první převlečník jednoduše nazývaný "letní kamufláž". Oblek byl celý v olivové barvě s našitými roztřepenými pruhy látky. Obsahoval rukavice a velkou kapuci, pod kterou se vešla helma a která rozbíjela typický tvar lidského těla - hlava, ramena, který je rozeznatelný na i velkou vzdálenost. Byl používán po celou dobu 2. sv. války právě odstřelovači, výsadkáři, ženisty a NKVD. Válečné přebytky byly po skončení války používány v československé armádě.

work1

V roce 1938 spatřil světlo světa asi nejznámější sovětský převlečník, nyní známý jako "améba". Existoval ve dvou verzích v jednodílné, připomínající pončo a dvojdílné, tak známé u odstřelovačů. Maskovací vzor se zakládal na zeleném podkladu a hnědých útvarů, které nejlépe popisuje právě slovo améba, tedy měňavka. Existovalo několik variací barev, nicméně tato (viz. Obr) byla nejčastější. Objevit se měla i zimní bílo-zelená a bílo-hnědá verze. Oblíbená byla u všech výše zmíněných jednotek a často je vidět také u kulometčíků s hrudním pancířem SN-42. Oficiálně vyřazen po 2. sv. válce nicméně zřídka je při výcviku vidět i dnes.

work2

Dalším válečným kouskem je dvoudílný oděv s natištěným listovým vzorem, který se objevil v roce 1941. Převlečník má oproti předchozím modelům menší a jednodušší kapuci. Vzor se zakládá na zeleném podkladu a bílých, lehce nažloutlých natištěných vzorů vegetace s tmavšími zelenými vnitřky.

Vyskytovat se měly i jednodílné verze a oboustranné verze s pískovým podkladem na straně druhé. Další verzí byl tento listový vzor spojený s amébou, jejíž hnědé útvary ještě více rozbíjely siluetu. Hlavním uživatelem byli razvedčici a ženisté. Opět se u rezervistů objeví i dnes.

work3

Dalším vývojovým stádiem byl hranatý vzor založený na předchozím listovém, připomínající dnešní moderní "digitální" uniformy, které tak frčí. Objevil se už v roce 1944 a skládá se z tmavě zelené, světlejší zelené a lehce nažloutlé barvy zakomponované do hranatého chaosu. Střih měl jako améba a opět se vyskytovali verze s hnědými fleky améby. Vzor je používán dodnes, jedním z hlavních dodavatelů ruské armády, firmou SPOSN pod názvem Palma 1944.

work4

KLMK (Kamuflirovanyj Letnyj Maskirovočnyj Kombinezon)

Druhou stranou vývoje bylo zjednodušení vzorů. O produkci není moc známo, nicméně z těchto vzorů se později vyvinul známý KLMK na konci 60. let chtělo by se říct „digitalizací“. Kombinéza byla jednodílná, oboustranná. Pod kapuci se vešla helma a po celém převlečníku jsou úchyty pro upevnění vegetace.  Základem byl opět zelený podklad a bílý vzor. Vnitřní strana je světlejší a má ještě malé pravidelné vzory. Uvádí se, že tato strana v noci mate noktovizory I. generace, jelikož splývá v mřížce nočního vidění. Vyráběna byla ve 3 velikostech, součástí je škraboška do půli obličeje, rovněž oboustranná.

work5

Mezi vojáky si vydobyl značnou oblibu a přezdívku "solečnyje zajčiky", jelikož jeden útvar značně připomíná hlavu zajíce. Celkově pak působí jako paprsky slunce procházející stromy, proto "solečnyje". U  nás je znám spíše jako "bříza". Používán dodnes, postupně se rozšířil mezi většinu složek armády. Velmi oblíben námořní pěchotou. Jednodílná kombinéza je často vidět na předváděčkách ruských vojáků, dnes už je i dvojdílná verze.

(moderní maskáč)
work6

 autor: Redakce