Matka všech bomb – GBU-43 MOAB

 16. 04. 2017      Military Články

GBU-43/B MOAB – což znamená Massive Ordinance Air Blast bomb, nebo taktéž v některých případech Mother of All Bombs (matka všech bomb), je konvenční nejaderná bomba v arzenálu Spojených států amerických, která je druhou (případně nejsilnější) nejsilnější nejadernou bombu na světě. Tu pouze překonává ruský FOAB - Father of All Bombs – Otec všech bomb, který by měl být se svým ekvivalentem 44 tun TNT čtyřikrát silnější než MOAB. Ale o její skutečnosti se vedou jisté spory. Co je však nepopiratelné, MOAB je největší nejaderná bomba, která kdy byla v boji použita.

01

Fotografie z roku 2002, kdy byla raketa ve finálních fázích výroby

MOAB je 9,17 metrů dlouhá, s průměrem 103 cm, 9,5 tuny vážící bomba (údajně snad existuje i 13 tun vážící kousek), přičemž 88,5 % její váhy tvoří explosivní náplň H6 (směsice RDX, TNT a hliníku). Poloměr výbuchu je 137,61 metrů, avšak má silnou tlakovou vlnu, která je schopna zničit oblast v rádiusu jedné míle. Náklady na její vyvinutí činily 314 miliónů dolarů, přičemž cena za jednu raketu je okolo 16 miliónů dolarů. Poprvé byla vyrobena v roce 2003 firmou McAlester Army Ammunation Plant, která do dnes vyrobila celkově 15 kusů. Její ekvivalent je 11 tun TNT.

02

MOAB při testovacích odpalech

Bomba je kvůli svým rozměrům shazována z nákladního letadla, nejčastěji to bývá model C-130. Následně využívá systému GPS a padáku, aby se dostala na požadované místo. Je důležité zmínit, že se jedná o nejadernou bombu čili její výbušná síla je zhruba tisíckrát menší, než byla například bomba v Hirošimě.

03

Jedná se první americkou zbraň využívající ocasní plochy ruského stylu (známé jako „Belocerkovského mřížkové ploutve")

A k čemu vlastně slouží? Především jako destrukční prostředek pro ničení opevněných a podzemních cílů, společně s lehkými a středními pozemními cíli o velké rozloze. Stejně tak má psychologický efekt, neboť její výbuch vytvoří podobný hřib, jako jaderná bomba. Což přesně se stalo teď 13.4.2017, kdy byla svržena v Afganistánu, v provincii Nangarhar, za účelem zničení jeskynního komplexu Islámského státu, kde US Army zabil 94 válečníků IS.