Mezinárodní cvičení MACE XIX – poprvé jeho součástí bylo i české letectvo

 03. 08. 2018      Military Články

Mezinárodní testovací cvičení MACE XIX se uskutečnilo ve dnech 9. až 27. července na Slovensku. Cvičení bylo zaměřeno na výcvik pilotů a specialistů elektronického boje v oblasti překonávání protiletadlové obrany. Celkem se cvičení zúčastnilo 450 vojáků z členských a partnerských států NATO s 22 kusy letecké techniky a dalšími desítkami kusů pozemní techniky.

MACE1

Letos se cvičení zúčastnily i Vzdušné síly Armády České republiky. Spolu s českým letectvem byly do akce zapojeny i letouny JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva Čáslav a transportní letoun CASA C-295M z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely. Přibližně 50 českých zástupců vzdušných sil zdokonalovalo své dovednosti, jak na domovských základnách, tak i v prostorech slovenského obvodu Lešť. Zde byly také rozmístěny protiletadlové raketové systémy S-300 a 2K12 KUB, pozemní rušiče nebo pasivní sledovací systémy, jako je např. VERA NG, který poskytl pardubický výrobce ERA, a.s.

Z čáslavské základny se cvičných letů účastnili také specialisté elektronického boje švédských vzdušných sil. S českými piloty si byli Švédové navzájem oporou. Úzce spolupracovali při tvorbě technik radiotechnického rušení a klamání. Zároveň si však i vyměňovali informace i zkušenosti. Například specialisté z 53. pluku průzkumu a elektronického boje si pak vyzkoušeli správnou detekci letounů na pasivních sledovacích systémech.

 autor: Tereza