Mezinárodní cvičení Sky Avanger 2018 – jak proběhla spolupráce s piloty Texaské národní gardy?

 30. 06. 2018      Military Články

Českoamerické cvičení Sky Avanger 2018 probíhalo na 21. základně taktického letectva Čáslav od 18. do 29. června. Náplní práce českých a amerických stíhačů bylo plánování a realizace komplexních misí, simulace vzdušných soubojů, doplňování paliva ve vzduchu, ale i spolupráce s leteckými nádvodčími. V rámci cvičení stíhači realizovali 153 letů, jejich strávený čas ve vzduchu činní 250 hodin. Mezinárodní cvičení je výsledkem dlouholeté spolupráce s Nebraskou a Texaskou národní gardou.

sky avenger 2018 1

Podle slov řídícího cvičení, kterým byl plukovník Jaroslav Míka, bylo hlavním cílem celé akce zaměřit se na plánování a realizaci komplexních misí inspirovaných skutečnými situacemi v zahraničních operacích. Cvičení se však nezúčastnili pouze stíhači, přítomni byli i členové vrtulníkového letectva, předsunutí letečtí návodčí a alianční letoun včasné výstrahy a varování AWACS.

sky avenger 20182

Vzdušné síly Armády České republiky do cvičení povolaly letouny JAS-39 Gripen, L-159 ALCA a L-39 Albatros z čáslavské základny, dále vrtulníky Mil Mi-24/35 a Mi-171Š z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou. Zatímco Spojené státy americké do cvičení zapojily 7 strojů F-16 Fighting Falcon a dva tankery KC-135.

sky avenger 20183

„Sky Avenger 2018 je zářným příkladem hodnotného výcviku prospěšného pro všechny zúčastněné. Všichni cvičící měli možnost zlepšit své dovednosti, vyměnit si poznatky a zkušenosti, a to nejen ve vzduchu, ale také na zemi. Věřím, že spolupráce s Nebraskou a Texaskou národní gardou bude trvat i nadále," sdělil velitel 21. základny taktického letectva Čáslav plukovník Petr Tománek.

Piloti Texaské národní gardy opustily čáslavskou základnu včera 29.6. již v dopoledních hodinách.

 autor: Tereza