Moskva 2002 - zásah Specnaz nevyšel nejlépe

 28. 08. 2017      Military Články

Útok na moskevské divadlo na Dubrovce představuje velkou teroristickou akci, která se odehrávala od 23. do 26. října 2002 v Moskvě. Asi 50 čečenských islámských teroristů během představení muzikálu obsadilo budovu moskevského divadelního centra na Dubrovce a vzalo více než 850 lidí jako rukojmí. Čečenci požadovali stažení ruských vojsk z Čečenska a ukončení Druhé čečenské války.

Tato závažná krize vyvrcholila osvobozovací operací ruských Specnaz, při níž bylo do nitra budovy napuštěno velké množství dosud neznámého uspávacího plynu. Celkově si obsazení divadla vyžádalo okolo 170 lidských životů z toho nejméně 130 rukojmích. Nepříjemná je skutečnost, že většina rukojmí zemřela na následky otravy zmiňovaným plynem.


Divadlo dnes, pro představu, nachází se asi 5km na Jihovýchod od Rudého náměstí

Vše začalo 23. října krátce po 21. hodině moskevského času, když byl před budovou Divadelního centra v moskevské městské části Dubrovka přistaven autobus. V něm se ale nacházelo asi 50 maskovaných ozbrojenců. Čečenští teroristé hned začali pálit do vzduchu a vnikli do divadla, ve kterém právě probíhalo druhé dějství vyprodaného představení muzikálu „Nord-Ost". Teroristé se najednou objevili na pódiu. V rukou pušky Kalašnikov. Nikdo prvně nechápal, o co jde a mnoho diváků věřilo že se prostě jedná o součást vystoupení. Na reakci vystupujících můžete také poznat, že nejprve nevěřili vlastním očím.

Teroristé přerušují vystoupení:

V panice během prvních minut útoku se několika desítkám lidí podařilo z budovy utéci přes okna a únikové východy, ozbrojenci však přesto zadrželi více než 850 rukojmích (!), shromáždili je v hlavním sále a po budově rozložili výbušniny.

Velitelem ozbrojenců byl 22-tiletý Movsar Barajevo, synovec známého čečenského povstaleckého velitele Arbi Barajevo, který byl v boji zabit v červnu 2001. Velkým překvapením bylo, že velkou část teroristů tvořily ženy „černé vdovy", šlo o manželky/matky zabitých čečenských povstalců. Teroristé předložili své požadavky, které zahrnovaly ukončení Druhé čečenské války, odchod ruských vojsk z Čečenska a uznání jeho nezávislosti. Ruské vládě dali týdenní ultimátem, po kterém hrozili popravováním rukojmích.

Přednesení požadavků Terorirstů:

Během druhého dne útoku - 24. Října po půlnoci propustili teroristé bez podmínek pár desítek lidí, šlo hlavně o malé děti, těhotné ženy a neruské občany. Bylo jasné, že jejich nenávist je čistě proti Rusům, kteří tou dobou už třetím rokem bojovali s čečenskými povstalci, záminkou pro válku přitom byl i tranzit kaspické ropy přes čečenské území, jako vždy to ale nejvíce odnášeli civilisté.

Brzy ráno teroristé zabili mladou ženu, která z nejasných příčin pronikla přes policejní kordón a vnikla do budovy. Večer téhož dne se dvěma rukojmím podařilo z budovy uniknout, teroristé na ně stříleli z granátometu a jednoho zranili. Začala přímá vyjednávání s teroristy, kterých se na jejich žádost zúčastnily známé veřejné a politické osobnosti jako např. Boris Němcov (Bývalý místopředseda ruské vlády), Grigorij Javlinskij (významný ruský ekonom) nebo Anna Politkovská (spisovatelka a lidskoprávní aktivistka). Do budovy divadla byly také krátkodobě vpuštěni novináři a lékaři.


Masový hrob v Čečensku

Čas plynul dál, situace se nezlepšila. Bylo 25. října a v průběhu dne propuštěno několik lidí, hlavně dětí. Večer opět vnikl do budovy civilista, nyní muž, který se domníval, že mezi rukojmími je jeho syn, teroristé ho zastřelili. Kolem půlnoci došlo k incidentu, při kterém se jeden rukojmí pravděpodobně pokusil ze sálu uniknout. Teroristé na něj spustili střelbu, při které zasáhli další dva rukojmí, jeden z nich zemřel. Prchajícího muže chytili a popravili. Tohle už není žádná sranda, Rusové musejí jednat.

A tak další den, 26. Října, nad ránem spustily ruské speciální síly Specnaz operaci na záchranu rukojmích. Je 5 pět hodin ráno. Před hlavním vchodem do divadla zhaslo osvětlení. Do vnitřních prostor budovy začíná ventilací pronikat plyn. Jeho úkolem je uspat nebo alespoň utlumit reakce teroristů. Složení použité chemické látky ovšem ruské úřady nikdy nezveřejnily, ale předpokládá se, že šlo o derivát fentanylu, pravděpodobně 3-methylfentanyl, který je 400 až 6000x silnější než morfin.


Specnaz se šikuje před divadlem, každou chvíli začne zásah


Uběhlo 30 minut napětí, je asi o 5:30 elitní protiteroristické jednotky FSB Alfa a Vympel vnikly do budovy. Nutno dodat, že plyn udělal svou práci mnoho teroristů a také rukojmí leželo v bezvědomí na zemi. Během obsazování divadla došlo k několika přestřelkám, z budovy se ozvaly i výbuchy, teroristé stihli zastřelit dvě rukojmí a několik dalších zranili. Po více než hodině však speciální jednotky definitivně obsadily celou budovu a zneškodnili všechny teroristy, včetně velitele čečenských povstalců Movsara Barajevo. Následně se začala rozsáhlá evakuace rukojmích, před budovou byly přistaveny desítky sanitek, které začaly rukojmí ošetřovat a evakuovat do nemocnic.


Příslušníci Specnaz vynášejí spící rukojmí z divadla

Vše vypadá jako Happy End, zlý teroristé jsou zneškodnění, nebozí rukojmí zachráněni a speciální jednotky chváleny za úspěšnou akci. To se však během následujících hodin změnilo v tragédii. Použití neznámého plynu mělo fatální následky. Počáteční zprávy hovořily jen o pár desítkách mrtvých, ale celkový počet civilních obětí začal narůstat a podle oficiálních údajů se nakonec vyšplhal až na 130 (!!!), přičemž většina lidí zemřela na následky otravy zmiňovaným uspávacím plynem. Ten sice nebyl smrtelně jedovatý, ovšem při dlouhodobější inhalaci je velmi nebezpečný pro starší, děti, ženy, či lidí trpících zdravotními problémy.

Situaci výrazně zkomplikovalo utajování jeho chemického složení, které nebylo poskytnuto ani lékařům v nemocnicích a mnoho lidí tak zemřelo kvůli nesprávné léčbě otravy. K smrti několika lidí údajně přispěla i chaotická evakuace, když mnohým nebyla poskytnuta adekvátní rychlá lékařská pomoc a lidé byli hromadně převáženi v přeplněných vozidlech záchranné služby, přičemž se někteří v nastalé tlačenici udusili. Téměř všichni, kteří útok přežili, museli být hospitalizováni; ještě dva dny po útoku bylo v nemocnicích přes 640 bývalých rukojmích, z toho asi 150 ve vážnějším stavu.


Foto zásahové jednotky mezi řadami hlediště obsazeného divadla

Mezi mrtvými bylo i 10 dětí (11-16 let), 17 herců z muzikálu a také několik cizinců (z Ukrajiny, USA, Arménie, Rakouska, Kazachstánu, Holandska a Běloruska). Podle některých zdrojů byl celkový počet civilních ztrát úřady záměrně značně podhodnocen. Např. organizace sdružující příbuzné obětí a těch, co tragédii přežili v r. 2005 uvedla, že zahynulo až 174 civilistů.

Nejasnosti panovaly i kolem skutečného počtu teroristů, kteří se útoku zúčastnili. Oficiálně jich bylo 40 a všichni byli odstraněni, podle zachráněných rukojmích jich však mohlo být i více než 50. Je možné, že v panice po útoku bezpečnostních sil několik teroristů uniklo, úřady to však odmítají.

Kvůli velkému množství pravděpodobně zbytečných civilních obětí při zásahu čelily ruské úřady silné veřejné kritice a mnohým žalobám. Obzvlášť jim bylo vyčítáno použití nebezpečné chemické látky a nedostatečné zabezpečení evakuace. Podle několika nezávislých odborníků však byl zásah speciálních jednotek za daných podmínek dobře připravenou akcí. Tvrdí, že bez použití speciálního plynu, který výrazně utlumil reakce teroristů, by bylo mrtvých civilistů mnohem více. Hrozilo také odpálení výbušnin, jejichž množství mohlo podle některých dokonce zapříčinit kolaps celé budovy.

Tak si obrázek o úspěšnosti akce asi udělejte sami...

 autor: vojín Karel